Naujienos

2021 - 07 - 20

AM: Augant tauriųjų elnių ir briedžių populiacijai, šiemet bus galima jų sumedžioti daugiau

Šį medžioklės sezoną siūloma leisti sumedžioti 15 235 tauriųjų elnių ir 4 047 briedžius, tai yra 2 084 tūkst. daugiau elnių ir 659 daugiau briedžių nei praėjusį. Medžioklės limtas didinamas dėl to, kad šių žvėrių populiacijos auga, o kartu didėja jų daromas neigiamas poveikis miškui – jie skabo jaunų medelių ūglius, laupo žievę. Tai pridaro nuostolių jaunuolynams, didėja miško atkūrimo sąnaudos,- informuoja Aplinkos ministerija.

Šiuo metu tik dviejų kanopinių žvėrių rūšių – tauriųjų elnių ir briedžių – medžioklė yra  limituojama. Limitus  kiekvienoje savivaldybėje veikiančios komisijos nustato pagal medžioklės plotų naudotojų pateiktus pasiūlymus, atsižvelgusios į praėjusio sezono sumedžiojimo duomenis ir į miškininkų pateiktą informaciją. Šių žvėrių medžiojimo termino pradžia – rugpjūčio 15 d. Kitų elninių žvėrių gausa jau seniai yra pakankama, todėl stirnų ir danielių medžiojimas neberibojamas.

„Elninių žvėrių populiacijos auga, ir tai įrodo netik sumedžiojimo duomenys, bet ir miškininkų fiksuojamas augantis neigiamas poveikis miško želdiniams ir medynams. Žiemą vietiniai elniniai žvėrys (briedžiai, taurieji elniai ir stirnos), stumbrai, taip pat ir atvežtiniai žvėrys – danieliai skabo jaunų medelių ūglius ir laupo mėgstamų medžių rūšių žievę“, – aiškina Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vadovas Algirdas Klimavičius.

Pasak jo, ūglių skabymas ir žievės laupymas ypač suintensyvėja baigiantis žiemai ir prasidedant pavasariui, o vėliau žvėrys valo  naujai užaugusius ragus ir taip  pridaro nuostolių jaunuolynuose. Miškų ūkio ir gamtosaugos specialistų teigimu, tai tampa rimta problema – sparčiai auga miško atkūrimo sąnaudos, sudėtinga sulaukti savaiminio miško atsinaujinimo saugomose teritorijose, natūraliose miško buveinėse, o tai yra ypač svarbu siekiant  ūkininkavimo miškuose praktikų pokyčių, t. y. rečiau taikyti plynuosius kirtimus, dirbtinį dirvos ruošimą naujai medyno kartai ir pan.

Dėl didelės elninių žvėrių gausos tenka jaunuolynus saugoti brangiai kainuojančiais repelentais, individualiomis apsaugomis (pvz., skydeliais), kai tai negelbsti – užtverti tvoromis, o tai  keičia žvėrių klajonių įpročius, fragmentuoja jų buveines, kelia pavojų patiems žvėrims įstrigti tvorose ar susižaloti.

Tauriųjų elnių ir briedžių  sumedžiojimo limitus kiekvienoje savivaldybėje nustato komisija, sudaryta iš Aplinkos apsaugos departamento, Valstybinių miškų urėdijos specialistų, privačių miškų, žemės savininkus, medžiotojų klubus ir būrelius vienijančių organizacijų atstovų. Skirtingų interesų grupių atstovų skaičius turi būti vienodas.

Prieš pradėdama nagrinėti medžioklės plotų naudotojų pateiktus prašymus dėl limitų, komisija savivaldybės teritoriją suskirsto pagal atskirų elninių žvėrių rūšių elementarių populiacijų užimamas teritorijas. Joms gali būti priskiriamas vienas didesnis ar keli mažesni miško masyvai, kuriuose viso medžioklės sezono metu migruoja šioms populiacijoms priklausantys gyvūnai. Kai reikia nustatyti limitus dideliuose, per keletą savivaldybių besidriekiančiuose masyvuose, gretimų savivaldybių komisijos gali konsultuotis.

Bendras kanopinių žvėrių, kurių medžioklė limituojama, sumedžiojimo limitas tvirtinamas aplinkos ministro įsakymu pagal komisijų pateiktus duomenis. Kasmet numatomas sumedžiojimo limito rezervas. Limitui įsigaliojus, informacija apie kiekvienam medžioklės plotų naudotojui nustatytą limitą paskelbiama Aplinkos apsaugos agentūros interneto svetainėje.

Pažymėtina, kad medžiotojai, kurių medžioklės plotuose medžioklės sezono metu padidėjus tauriųjų elnių ir briedžių tankumui padaroma didelės žalos žemės ūkio ar miško naudmenoms, gali iki jų medžioklės sezono pabaigos kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą, kad iš patvirtinto nepaskirstyto limito rezervo būtų paskirtas papildomas limitas.

Primename, kad tauriųjų elnių patinus Lietuvoje leidžiama medžioti nuo rugpjūčio 15 d. iki sausio 31 d., o pateles ir jauniklius – nuo rugsėjo 15 d. iki sausio 15 d. Briedžių patinus leidžiama medžioti nuo rugpjūčio 15 d. iki gruodžio 15 d., pateles – nuo spalio 1 d. iki lapkričio 30 d., jauniklius – nuo spalio 1 d. iki sausio 31 d.

Su aplinkos ministro įsakymu „Dėl kanopinių žvėrių, kurių medžioklė limituojama, sumedžiojimo per 2021-2022 metų medžioklės sezoną limitų patvirtinimo“ galite susipažinti čia...>>>