Naujienos

2023 - 11 - 03

Kokie pokyčiai laukia verslo, įgyvendinant naujojo ES Miškų naikinimo reglamento (EUDR) reikalavimus?

Artėja ženklūs pokyčiai Lietuvos versle, susiję su 2023 m. gegužės 31 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Sąjungos rinkai ir jų eksporto iš Sąjungos, kuriuo panaikinimas Reglamentas (ES) Nr. 995/2010 (toliau – EUDR).

Šis privalomas teisės aktas - EUDR - nustatantis ES taisykles, užtikrinančias, kad ES piliečių vartojami produktai neprisidėtų prie miškų naikinimo ar nykimo visame pasaulyje,  įpareigoja įmones, kurios ES rinkai teikia kavos, kakavos, jautienos, medienos, alyvpalmių aliejaus, gumos ar sojos biržos prekes ir iš jų pagamintus produktus, įgyvendinti deramo patikrinimo sistemą apimančią visą tiekimo grandinę. Deramo patikrinimo sistema turi užtikrinti, kad rinkai nebūtų patiekiami ar eksportuojami produktai iš tiekimo grandinių, susijusių su miškų naikinimu ir alinimu, ir pagaminti laikantis atitinkamų šalies teisės aktų reguliuojančių gamybą. 

Reglamentas taikomas visoms įmonėms, kurios pirmą kartą tiekia šias prekes ES rinkai ar iš jos eksportuoja. Dėl šios priežasties yra būtina, kad įmonės įsivertintų savo tiekimo grandines ir užtikrintų jų atitiktį reglamentui. Pasiruošimui liko labai nedaug laiko, nes reglamento reikalavimai įsigalios nuo 2024 m. gruodžio 30 d.

Svarbu suprasti Lietuvos įsipareigojimą aplinkos tvarumui, EUDR įgyvendinimo pažangą ir platesnį mūsų šalies vaidmenį įgyvendinant darnaus vystymosi rodiklius atliepiant ES iniciatyvas.

AKTUALU:

2023 m. lapkričio 14 d.(antradienį)  Preferred by Nature organizuoja seminarą „Tvarumas praktiškai: ES miškų naikinimo reglamentas (EUDR) ir CO2 pėdsako valdymas”.

Seminaro darbotvarkė...>>>  ir būtina išankstinė registracija...>>>

Renginio tikslas kartu su Lietuvos verslo atstovais ir valstybinėmis institucijomis aptarti EUDR reikalavimų įgyvendinimo ypatumus. Seminare bus apžvelgti EUDR iššūkiai ir jų sprendimai, atsekamumo sistemos bei EUDR įgyvendinimo praktiniai aspektai. Dalyviai turės galimybę išgirsti ekspertų bei kompetentingų institucijų pranešimus, paaiškinančius ir padedančius suprasti kaip yra ruošiamasi įgyvendinti reglamento reikalavimus, o taip pat sužinoti dažniausiai kylančius iššūkius bei kokios yra priemonės ir įrankiai sklandžiam EUDR reikalavimų taikymui.

 

Taip pat, seminare bus pristatoma šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) mažinimo svarba įmonėse, kas šiuo metu taip pat tampa bene svarbiausiu Europos Sąjungos tvarumo tikslu. Renginio metu bus aptarti praktiniai anglies pėdsako valdymo niuansai, kylančios problemos bei galimi jų sprendimai siekiant anglies neutralumo įmonėse. 

Pranešimus skaitys:

LR Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Preferred by Nature generalinis direktorius Peter Feilberg ir Preferred by Nature Reglamentavimo programos direktorius David Hadley Garcia, o taip pat pranešimus apie pasiruošimą naujajam reglamentui pristatys Aplinkos ministerijos Miškų politinės grupės vyresnysis patarėjas Donatas Vaikasas, FSC Baltijos šalių atstovas Aidas Pivoriūnas. ŠESD temomis pranešimus skaitys UAB „NEPCon LT“ klimato specialistai dr. Marius Kavaliauskas ir Jūratė Žimkienė bei VĮ Valstybinės miškų urėdijos tvarumo vadovas Mantas Dapkus.