Naujienos

Diskusijos dalyviai: aplinkos viceDanas Augutis, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis, VĮ "Valstybinė miškų urėdija" vadovas Valdas Kaubrė, įmonės „Foros“ vadovas Justas Kaveckas ir prof. Vilis Brukas (online) 
2022 - 05 - 25

"Lietuvos Davose 2022" - dvi Medienos pramonės forumo sesijos

Šį trečiadienį, gegužės 25 d., dalyvavome 15-ąjį kartą Vilniuje, Radisson BLU Lietuva Konferencijų centre surengtoje solidžiausioje ekonomikos konferencijoje "Lietuvos Davosas 2022". Šiemet jis labai aktualus, nes vyksta karo Ukrainoje fone, todėl jame bus keliami svarbiausi klausimai, susiję su Rusijos pradėto karo Ukrainoje įtaka demokratijų, Lietuvos ir pasaulio ekonomikų ateičiai.
Ačiū Medienos perdirbimo asociacijai, konferencijos metu iniciavusiai MEDIENOS PRAMONĖS FORUMĄ ir pakvietusiai aktyviai padiskutuoti Lietuvos miškų ekonominio potencialo sesijos metu.
Šioje MEDIENOS PRAMONĖS FORUMO sesijoje pagrindinį pranešimą "Miškų ekonominė nauda"  padarė miškų politikos profesorius iš Švedijos žemės ūkio mokslų universiteto Vilis Brukas
Po to sekusioje diskusijoje  „Miškų potencialas ir sprendimai, galintys užtikrinti Lietuvos valstybei maksimaliai naudingą miškų plėtrą, didinančią medienos ir biokuro tiekimo mastą“ dalyvavo aplinkos viceministras, kuruojantis miškų politikos įgyvendinimą, Danas Augutis, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis, VĮ "Valstybinė miškų urėdija" vadovas Valdas Kaubrė, įmonės „Foros“ vadovas Justas Kaveckas ir prof. Vilis Brukas (online) 

Sesiją moderavo Deimantė Laumytė.

Diskutavome apie būtinybę  Lietuvos visuomenei bei politikamss suvokti, kad nesirūpindami savo miškų potencialu patiriame ženklius praradimus.

Nuo 1948 m. iki 2020 m. Lietuvos miškingumas padidėjo nuo 20 proc. iki 33,7 proc., o žalių medžių stiebų tūris Lietuvos miškuose – nuo 125 mln. m3 iki iki 560 mln. m3. Iš Lietuvos miškų kasmet rinkai pateikiama apie 7 mln. kietmetrių medienos iš kurių mediena iš valstybinių miškų sudaro apie 3,7 mln. m3, o iš privačių - 3,3 mln. m3. Aukcionuose parduodama 80-85 proc. valstybiniuose miškuose pagamintos medienos. Miškų ištekliai gali dar augti ir ateityje. Augaviečių potencialas išnaudojamas dar nepilnai, todėl miškų našumą galima didinti apie 25-30 proc., o jų daugiafunkcinę vertę – dar daugiau. Tobulinant medynų auginimo būdus, reikalingos idėjos naujoms daugiafunkcinių miško žėlinių ir želdinių formavimo technologijoms kurti. Tam reikės sutelkti ne tik miškininkystės, bet ir biologijos bei ekologijos ekspertus.

Miškai pasižymi daugiafunkciškumu, todėl racionaliai naudojant medieną atsiskleidžia akivaizdus teigiamas aplinkosauginis, ekonominis-socialinis ir taip pat ekonominis poveikis. Racionaliu išteklių naudojimu siekiama sumažinti išteklių eikvojimą ir aplinkos būklės blogėjimą.

Diskusijos dalyviai: ekonomistas Marius Dubnikovas, aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Medienos perdirbimo asociacijos vadovas Raimondas Imbrasas, LITBIOMA direktorė Vilma Baturo.  

Tą pat dieną vyko MEDIENOS PRAMONĖS FORUMO  Medienos pramonės potencialo sesija.

Pagrindinį pranešimą "Globalus medienos pramonės augimo potencialas" padarė ekonomistas Marius Dubnikovas,  „Compensa Life" verslo plėtros vadovas.

Po to vyko diskusija „Medienos pramonės vaidmuo stiprinant Lietuvos ekonomiką, didinant pramonės potencialą ir prisidedant prie energetinės nepriklausomybės“. Joje dalyvavo: aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Medienos perdirbimo asociacijos vadovas Raimondas Imbrasas, Lietuvos biomasės energetikos asociacijos LITBIOMA direktorė Vilma Baturo  ir ekonomistas Marius Dubnikovas.  

Sesiją moderavo Deimantė Laumytė.

Diskutuota tiek apie pasaulines tendencijas, tiek ir apie miškų ir medienos sektoriaus vaidmenį stiprinant šalies ekonomiką, pramonės potencialą bei energetinę nepriklausomybę.  Nemažai dėmesio diskusijoje skirta dėl Rusijos karinės invazijos į Ukrainą  pasekoje sutrikusiems žaliavinės medienos srautams rinkose ir pabrėti tiek pramonei, tiek energetikai kylantys iššūkiai.

Aptarta prielaida, kad ilgainiui augs šilumos siurblių naudojimas bei potencialas, todėl iki 2050-ųjų metų biokuro naudojimas šilumos ūkyje  turėtų mažėti. Tuo tarpu trumpuoju laikotarpiu (dešimtmečio) biokuras yra ir išliks gyvybiškai svarbus centralizuotam šildymui ir iš dalies- elektros gamybai kogeneracinėse katilinėse, taip mažinant priklausomybę nuo rusiškų gamtinių dujų vartojimo, o tuo pačiu - ir Rusijos režimo pajamas. Todėl diskutuota dėl vieningos pozicijos, kuri leistų teigiamai įtakoti Lietuvos valstybės politiką. Tokiu būdu siekiant, kad Lietuva skirtų daugiau lėšų ir užtikrintų, kad maksimalus kiekis medienos, kuris kiekvienais metais užauga ar net tikslingai yra užauginamas, būtų panaudojamas Lietuvos pramonėje bei energetikoje.