Naujienos

2005 - 01 - 18

* Nekilnojamojo turto registracija bus paprastesnė- pas notarą

Sandoris per valandą

VŽ, 2005 01 19 Nuo vasario visi Lietuvos notarai galės užsakyti pažymas nekilnojamojo turto sandoriams elektroniniu būdu. Tai reiškia, kad nereikės vykti į Registrų centrą užsisakyti pažymos sandoriui ir jos pasiimti, o pažymą už papildomą mokestį užsakys ir išspausdins notaras.

Prognozuojama, jog iki 2007 m. Lietuvoje bus įteisinta galimybė pirkėjui ir pardavėjui nekilnojamojo turto sutartį patvirtinti elektronine forma.
"Iki 2007 m. sausio 1 d. Lietuva yra įsipareigojusi įgyvendinti vieną iš Europos Sąjungos direktyvų - visuotinį elektroninės formos dokumentų pripažinimą ir naudojimą, įskaitant visų piliečių teisę gauti pageidaujamus dokumentus ir paslaugas elektronine forma",- primena Gintautas Bužinskas, teisingumo ministras.

Notarai pasirengę
Prieš keletą mėnesių skeptiškai vertinę galimybę perimti Registrų centro funkciją, notarai greitai apsižiūrėjo, kad papildoma paslauga gali pritraukti daugiau klientų, taigi ir suteikti konkurencinį pranašumą.
Vien Vilniaus regione per 3,5 mėn. daugiau kaip 600 asmenų užsakė pažymas pas notarą internetu.
"Eksperimentas Vilniuje vyko sklandžiai ir buvo patogus, ypač laiko stokojantiems verslo žmonėms. Pamažu duomenis pradėjo užsakinėti rajonų notarai. Vasario pradžioje visi šalies notarai prisijungs prie nekilnojamojo turto registro, kad galėtų elektroniniu būdu užsakyti pažymas",- pabrėžia Ona Adomavičienė, Notarų rūmų prezidentė.
Papildoma paslauga - pažymos užsakymas ir spausdinimas - kainuoja nuo 5 iki 10 Lt. Pačios pažymos kaina tiek užsakant ją pas notarą, tiek Registrų centre, yra tokia pat.
Pasak p.Adomavičienės, notarai taip pat gali priimti pinigus už pažymą, kad nereikėtų eiti į banką pervesti pinigų Registrų centrui.
"Ankstesnė tvarka varžė nekilnojamojo turto pardavėją - jis turėjo atvykti į Registrų centrą užsisakyti pažymos, kuri buvo rengiama iki 7 dienų arba už papildomą mokestį - per 1-5 dienas. Pažyma sandoriui galiojo 30 dienų. Pasibaigus šiam laikui, reikėjo užsisakyti naują. Dabar pas notarą galima pažymą gauti ir skubos tvarka. Tai kainuotų papildomai 50 Lt", - senosios sistemos trūkumus ir naujosios privalumus vardija p. Adomavičienė.
Greta naujosios tvarkos galioja ir senoji - pažymas nekilnojamojo turto sandoriams galima užsisakyti ir atsiimti Registrų centre arba jas užsisakyti internetu ir atsiėmus Registrų centre pateikti notarui.

Žingsnelis
"Leidimas pažymas užsakyti notarams - pirmas žingsnis įgyvendinant elektroninį sandorį", - prognozuoja Romualdas Kasperavičius, valstybės įmonės Registrų centras direktoriaus pavaduotojas registrui.
Pasak jo, per ateinančius metus bus siekiama, jog pirkėjas ir pardavėjas nekilnojamojo turto sandorį galėtų patvirtinti elektronine forma. Kol kas šį projektą stabdo tai, kad nėra elektroninio parašo.
"Yra daugybė įvairių pasiūlymų ir nuomonių, kaip identifikuoti asmenį.
Vienas iš jų - pasinaudojus elektroninės bankininkystės patirtimi, kitas - įvertinus telekomunikacijos kompanijų paslaugas, nes kiekvienas mobiliojo telefono savininkas turi PIN kodą, tai galima būtų irgi traktuoti kaip elektroninį parašą, kai įvedamas PIN kodas dokumentui rengiant sandorį", - svarsto p. Kasperavičius.
Manoma, jog sandoriai tarp juridinių asmenų galėtų vykti nuotoliniu būdu - notaras gautų elektroninį patvirtinimą apie tai, kad šalys sutinka pasirašyti tokį sandorį, ir elektroniniu būdu jį patvirtintų.
"Ateityje notarai galėtų ne tik užsakyti pažymas iš Nekilnojamojo turto registro sandoriams ir paveldėjimo teisės liudijimams, bet ir, atitinkamai pakeitus teisės aktus, asmens prašymu įregistruoti asmens nuosavybės teises registre", - papildo Notarų rūmų prezidentė.
Kol kas eiti pas notarą pirkėjui ir pardavėjui būtina, kadangi įstatymas įpareigoja notarą įsitikinti, jog sandoris yra atliekamas gera valia.

Ne viskas sklandu
Notarai pripažįsta, kad naujoji tvarka dar nėra sklandi ir palanki klientui.
"Reikėtų supaprastinti atsiskaitymo tvarką. Mes tik išrašome kvitą ir siunčiame žmogų mokėti į banką. Imti pinigų iš klientų mes neturime teisės", - pripažįsta Algimantas Rogovas, Vilniaus m. 20 notaro biuro notaras.
Anot jo, dėl šios priežasties daugeliui žmonių paprasčiau eiti pažymos į Registrų centrą.
"Įgaliojimų priimti pinigus aš neturiu", - kartoja notaras.
Jūratė Mockuvienė, Vilniaus m. 1 notarų biuro notarė, sako, jog kol kas užsisakančiųjų pažymas elektroniniu būdu nėra daug, tačiau neklandumų, norint notarui užsakyti pažymą registre, nekyla.
"Kol kas mes tokios paslaugos neteikiame, tik rengiamės", - tvirtina Renata Krūvelytė, Kauno m. 16 notarų biuro notarė.