Naujienos

2010 - 08 - 12

Specialistas pataria.G.Sventickas: pirmaeiliai veiksmai tvarkant škvalo nuniokotus privačius miškus

Visi valstybinių ir privačių miškų savininkai raginami nedelsiant imtis aktyvių veiksmų, likviduojant audros padarinius. Esant tokiems šiltiems orams yra didelis spygliuočių liemenų kenkėjų išplitimo pavojus išlaužytuose ir išvartytuose medžiuose. Medienos kokybė greitai pradės blogėti. Būtinos vieningos valstybinių ir privačių miško savininkų pastangos, pirmiausiai šalinant gulinčius ir išlaužytus medžius nuo miško kelių, kad netrukdyti miško kirtėjams patekti į giliau miškuose esančius vėjalaužų židinius,-2010-08-12 informuoja Aplinkos ministerija.
Alytaus RAAD miškų kontrolės skyriaus vedėjas Gintautas Sventickas   pataria miško savininkams apie pirmaeilius veiksmus, kuriuos būtina atlikti nedelsiant.

1. Jei dar nebuvote, skubiai nuvykite į savo miško valdą, ir pamėginkite bent apytikriai įvertinti esamą miško būklę. Išverstus su šaknimis medžius miško savininkams galima tvarkyti nedelsiant, kirtimo dokumentai nereikalingi, tačiau tokius darbus atliekantys kiti piliečiai turi aiškiai įrodyti, kad darbuojasi su miško savininko žinia.  

2. Pamėginkite suskaičiuoti nulaužtus medžius, jei stovinčių ir nestipriai palinkusių medžių išliko daugiau, nei išvirto ar nulūžo. Kai 10 arų ir didesniuose plotuose vėtros nuniokotų medžių yra akivaizdžiai daugiau, nei išlikusių, teks kviesti miškininką – specialistą, kad būtų natūroje atrėžta plyno sanitarinio kirtimo biržė, paruošti reikalingi dokumentai dėl leidimo kirsti mišką ir dėl iškirsto miško atkūrimo per trejus metus.

3. Žinant apytikrį audros padarinių mastą, reikalinga kuo greičiau kreiptis į Jūsų rajono aplinkosaugos agentūrą ir pateikti nustatytos formos pranešimą apie ketinimą kirsti mišką, kuriame nurodysite žinias apie savo miško valdos vietą ir apytikrį nulaužtų medžių kiekį. Miško savininko užpildytą ir pasirašytą pranešimą galima rajono agentūrai pateikti ir paštu arba faksu.

Pakaktų ir telefonu rajono agentūroje sužinoti, ar Jūsų pranešimas užregistruotas ir bus galima pradėti tvarkyti vėjalaužas.

4. Kaip jau pranešta per žiniasklaidos priemones, stipriai nukentėjusių miškų savininkams yra galimybė gauti ES paramą. Kai ne mažesniame, kaip 0,5 ha miško plote audra išlaužė arba išvertė daugiau kaip pusę medžių, apie tai reikia pranešti Jūsų turimo miško teritorijos miškų urėdijai. Pagal nustatytą tvarką, VĮ miškų urėdijos specialistai užregistruos pažeidimo faktą ir išduos pažymą, kuri vėliau bus reikalinga siekiant paramos. (Paramai gauti vėliau dar reikės parengti pažeisto miško atkūrimo projektą.)

Sudarant palankesnes sąlygas kuo operatyviau paruošti reikalingus dokumentus ir organizuoti plynus sanitarinius kirtimus, Aplinkos ministerija yra parengusi Miško sanitarinės apsaugos taisyklių tam tikrų reikalavimų laikiną pristabdymą plynų sanitarinių kirtimų atvejams (dėl apskaitos barelių išdėstymo, dėl Valstybinės miškų tarnybos sanitarinės apsaugos specialistų dalyvavimo, kai plyno sanitarinio kirtimo plotas yra didesnis, nei 1 ha).

Konsultacijas dėl miškų tvarkymo teikia visi regiono aplinkos apsaugos departamento rajonų agentūrų miškų pareigūnai, miškų kontrolės skyriaus darbuotojai. Kontaktiniai telefonai yra departamentų tinklalapiuose, pranešimo apie ketinimus kirsti mišką blanko formą galima rasti aplinkos ministerijos tinklapyje http://www.am.lt/, nuorodoje „Privačių miškų savininkams“ .

Miško savininkus ir valstybinių miškų valdytojus taip pat raginame atkreipti didesnį savo miškų apsaugai, nes pakelėse gulinti mediena labai gundo svetimo turto grobstytojus.

Daugiau naudingos informacijos rasite lietuvosmiskai.lt pranešimuose:

2010-08-10 Tvarkant vėtros suniokotus miškus būtina prisilaikyti nustatytos tvarkos

2010-08-10 Škvalo nuniokotiems miškams atkurti galima pasinaudoti ES parama