Naujienos

ES parama: nuo 2008-ųjų nauju mišku apželdinta apie 7,5 tūkst. ha
Pasak miškininkų, sunkmečiu atsiranda vis daugiau ūkininkų, norinčių nenaudojamose ir apleistose žemėse įveisti naujus miškus.Pasak urėdo, supaprastėjo paraiškų pildymas, keliami mažesni reikalavimai, augo išmokos, nemažai įtakos turėjo ir sunkmetis.
„Kadangi žmonės gauna pinigus, tai yra savotiška paskata, savotiškos pajamos. Sunkmečiu, neturint darbo, ateina pajamos, įsisavinamos europinės lėšos ir vietinė bendruomenė apsirūpina darbu“, – kalbėjo Tytuvėnų urėdas Svajūnas Vaitekūnas.
Nacionalinės mokėjimo agentūros duomenimis, nuo 2008-ųjų nauju mišku apželdinta apie 7,5 tūkst. hektarų. Tam skirta daugiau kaip 100 milijonų litų Europos Sąjungos paramos.
Daugiausiai sodinama lapuočių, ypač beržų, šlapesnėse vietose – juodalksnių, taip pat ąžuolų, klevų, uosių, nes išmokos už šių medžių hektarą siekia daugiau kaip 16 tūkst. litų, o, pavyzdžiui, gluosnių sodinama itin mažai. Kasmet auga ir prašomos paramos sumos.
„Lietuvoje yra daug smulkių ūkių, tų vadinamų „trihektarininkų“, kurie yra rinkoje nekonkurencingi, todėl jie pasitraukia iš žemės ūkio produkcijos gamybos ir savo turimą žemę apželdina mišku“, – aiškino Nacionalinės mokėjimo agentūros Kontrolės departamento metodikų rengimų ir mokymų skyriaus vyriausiasis specialistas Donatas Kačinas.
Pasak miškininkų, didžiausias trukdis šiandien – niekaip nesibaigianti žemės reforma. Tūkstančiai hektarų žemės neturi šeimininkų, nors jas užsodinus mišku esą būtų galima patenkinti kasmet augantį ne tik biokuro, bet ir kitos medienos poreikį.
Anot urėdijų, yra ir kitų problemų. Esą vienų rajonų žemėtvarkininkai leidimus veisti naujus miškus duoda lengviau, kitų – sunkiau. Be to, sodinant miškus negalvojama jau apie turimus.
Rezervuotuose nuosavybės grąžinimui miškuose, kurių yra per 300 tūkst. hektarų, kasmet supūna milžiniški kiekiai medienos.
„Galbūt mes statybinių rastų nepagaminsim, tačiau plokščių medienos, biokurui tinkančios, smulkios taros pjautinių rąstelių tikrai sočiai pagamintumėm“, – tvirtina Šiaulių urėdas Stays Pališkis.
Iki 2013-ųjų Lietuvoje turėtų atsirasti keliolika tūkstančių hektarų naujų miškų. Pagal kaimo plėtros programą ES tam yra skyrusi dar apie 200 milijonų litų.
Reportažą galima peržiūrėti LRT laidų archyve ... (žiūrėti įrašą nuo 31:45")....>>>