Naujienos

2011 - 03 - 07

LR Vyriausybė nusprendė: už nuosavybę, kurios neįmanoma grąžinti, bus atlyginta pinigais

Vyriausybė numato už žemę, kurios neįmanoma grąžinti, pavyzdžiui, ji mieste užstatyta pastatais, atlyginti pinigais. Maždaug 15 tūkstančių žemės savininkų reiktų apie 320 mln. Lt

Pasak Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus Kazio Maksvyčio, reikiamą sumą numatoma sukaupti ir su žemės savininkais atsiskaityti per penkerius metus.

Taip pat buvo nuspręsta, kad rezerviniais miškais bei vyriausybės vertybiniais popieriais, kaip kad siūlyta, kaip alternatyvūs variantai, atsiskaityti neįmanoma.

Pasak žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus, Vyriausybei buvo pateiktos trys alternatyvos - išmokėti kompensacijas grynaisiais pinigais, vertybiniais popieriais arba grąžinti žemės plotus iš rezervinių valstybės miškų, tačiau Vyriausybė buvo linkusi pasirinkti pirmąją alternatyvą.

„Miestuose žemė baigiasi. Jeigu ji bus laisva, tai ji bus ir toliau grąžinama. Tačiau akivaizdu, kad tos žemės pritrūks. Šiuo metu atlikti paskaičiavimai rodo, kad tokios žemės pritrūks apie 11 tūkst. hektarų. Todėl yra ieškoma kitų alternatyvių būdų. Buvo pasirinkti pinigai, o pinigų šiai dienai, tam kad būtų galima išmokėti visas kompensacijas, prireiktų 328 mln. litų. Aišku, turėjome pateikti būdus, iš kur tie pinigai bus. Tad išpardavus rezervinius miškus, jų prireiktų 55 tūkst. hektarų, ir žemės ūkio paskirties žemę - 65 tūkst. hektarų. Iš šių šaltinių iki 2015 metų mes ketiname surinkti iki 1,14 mlrd. litų“, - pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo sakė K. Starkevičius.

Ministro teigimu, šiuo metu reikia priimti tokius sprendimus, kad su žmonėmis būtų galima atsiskaityti galutinai, o gyventojų, siekiančių atgauti žemę šalies miestų teritorijoje, yra apie 15,5 tūkst.

„Aišku, būtų galima žemę kompensuoti ir akcijomis, tačiau žmonės nelabai nori tų akcijų imti. Supraskime, kad atgal grįžti mes negalime. Jeigu reikėtų kompensuoti pagal šios dienos rinkos kainą, tai yra apskaičiuota, kad mums reikėtų 32 mlrd. litų. Tai iš kur juos paimsime? Nei Mažeikių, nei kažko kito nebeturime parduoti. Tai būtų amžinas sprendimas“, - aiškino K. Starkevičius.

Žemės ūkio ministro tikinimu, metodika, pagal kurią vienas hektaras žemės Vilniaus mieste yra įvertintas 50 tūkst. litų, yra naudojama nuo 1992 m., kadangi pagal gyventojų lūkesčius vieniems kompensacijos jau buvo išmokėtos pagal senąją tvarką, o dabar sistemą keisti būtų neadekvatu.

„Rezerviniai miškai, iš kurių tikimasi surinkti didžiausią dalį reikiamos sumos, bus parduodami aukciono būdu. Kas pasiūlys geresnę kainą, tas ir nupirks. Užsieniečiai šiuose aukcionuose, pagal šiuo metu galiojančią tvarką, dalyvauti juose negalės“, - teigė K. Starkevičius.