Naujienos

Bruknių miškuose užderėjo daug, tačiau trūksta norinčių uogauti
Šiemet miškuose bruknių derlius gausus kaip reta, bet miško gėrybių supirkėjai didelių kiekių supirkti nesiveržia. Palyginti su 1996 metais, kai bruknių per pastarąjį dvidešimtmetį buvo supirkta daugiausia, pernai supirkėjai skelbė 15 kartų mažesnius rodiklius, o visiška katastrofa buvo 2009-aisiais, kriziniais metais, nors, regis, kiekvienas centas žmogui galėjo būti brangus."Atjunkyti žmones nuo uogavimo visokiais ribojimais ir draudimais lengva, bet vėl pripratinti labai sunku", - svarsto Alytuje įsikūrusios UAB "Vėtrija" direktorius Gediminas Daukšys. Jis neabejoja, kad ir 1996-aisiais tuometinio aplinkos ministro įvestos Mažųjų gamtos turtų naudojimo taisyklės buvo svarbiausia priežastis, kodėl staiga keliasdešimt kartų sumažėjo bruknių ir spanguolių supirkimo rodikliai. G.Daukšys skaičiuoja, kad jeigu, pavyzdžiui, spanguolių per sezoną būtų surenkama tiek, kiek 1996-aisiais, paskutiniais gerais metais, žmonių kišenės pasipildytų 7-8 mln. litų, kuriuos būtų galima išleisti reikalingiems dalykams, ir dar valstybės biudžetui liktų. Pastaruosius trejetą metų spanguolių iš gyventojų Lietuvoje nesuperkama nė po toną.
1996 metais tuometinių aplinkos ministro Broniaus Bradausko ir miškų ministro Alberto Vasiliausko bendru portvarkiu buvo patvirtintos Mažųjų gamtos turtų naudojimo taisyklės, kuriose buvo įvesti bruknių ir spanguolių rinkimo ir supirkimo terminai. Šias taisykles 2000 metais pakeitė ministro Dainiaus Lygio patvirtinta Mažosios augalijos naudojimo tvarka, kuri galioja iki šiol. Šiame dokumente jau atsisakyta rinkimo ir supirkimo datų .
Verslininkai pripažįsta, kad Lietuvoje tradiciškai uogautojai labiausiai mėgsta rinkti mėlynes. Anot jų, taip yra dėl viso priežasčių komplekso. Mat bruknės ir juolab spanguolės pradeda nokti tada, kai žmonės jau yra baigę atostogauti, pagrindiniai uogautojai vaikai ruošiasi ir paskui eina į mokyklą, o kaime tuo metu atsiranda daug svarbesnių darbų - reikia nuimti derlių.
Kazimiero ŠLIUŽO straipsnį "Bruknių daug, bet jos nereikalingos" skaitykite 2012-08-10 dienraštyje"Lietuvos žinios" čia...>>>