Naujienos

2021 - 12 - 13

Pavyzdingiausi 2021 metų miško savininkai Marijampolės apskrityje

Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija, skatindama miško savininkus ne tik tausoti savo turtą, bet ir skleisti efektyvaus ūkininkavimo privačiuose miškuose patirtį, kasmet nuo 2004 m. organizuoja tradicinį konkursą „Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda“. Jame renkami geriausiai savo valdas prižiūrintys miško savininkai bei įmonės. Konkursas rengiamas bendradarbiaujant su Aplinkos ministerija bei Valstybine miškų tarnyba. Kaip sako šiais metais Marijampolės apskrities valdas apžiūrinėjęs ir vertinęs LMSA ekspertas Romas Kupstaitis, „Šis konkursas ne vieną miško savininką paskatino stipriai pasitempti“.

 

Šių metų nugalėtojai tradiciškai buvo iškilmingai apdovanoti konferencijos „Miškas – žmogui, žmogus – miškui“ metu. Iš 42 šiais metais apžiūrėtų valdų buvo išrinktas pavyzdingiausias miško savininkas Lietuvos Respublikoje, po 3 nugalėtojus: miško savininkų, kurių valdų plotas iki 5 ha, kategorijoje, stambiųjų  miško savininkų, kurių valdų plotas virš 5 ha, kategorijoje,  taip pat 3 nugalėtojai įmonių kategorijoje ir 9 nugalėtojai apskrityse (Tauragės ir Šiaulių apskrityse dalyvių nebuvo, tad neišrinkta ir nugalėtojų, o Panevėžio aspkrityje išrinkti 2 pirmosios vietos laimėtojai, surinkę vienodą balų skaičių ir besiribojančias valdas drauge tvarkantys tėvas ir sūnus).

Konkurse dalyvauti siūlosi patys savininkai arba juos pasiūlo Valstybinės miškų tarnybos pareigūnai. Kadangi konkursas vyksta kasmet, kaip sako inspektoriai, dėmesio vertų valdų pasiūlyti tampa vis sudėtingiau. Šiais metais iš Marijampolės apskrities buvo pasiūlytos 2 valdos. Ir nors Vilkaviškio rajonas yra mažiausiai miškiningas visoje Lietuvos teritorijoje, šiais metais konkurse iš Marijampolės apskrities dalyvavusios valdos buvo būtent iš šio rajono. Valstybinės miškų tarnybos Miškų ūkio priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Liudvikas Puskunigis šiemet į konkursą pasiūlė įtraukti Šūklių k. (Kybartų sen.) esančią Vytauto Lekešiaus miško valdą ir Padvarniškių k. (Vištyčio sen.) žaliuojančius Vytauto ir Vidutės Onos Mielkaičių miško plotus. Ir siūlymas buvo tikrai teisingas - Vytauto ir Vidutės Onos Mielkaičių miško valda, surinkusi 26 balus, tapo nugalėtoja Marijampolės apskrityje, o Vytautas Lekešius buvo apdovanotas specialiuoju Mocevičiaus firmos „Ginalas“ prizu už pavyzdingą tvarkymąsi rekreacinėje miško valdoje.

Vytautas ir Vidutė Ona Mielkaičiai. Vištyčio seniūnijoje gyvenantis Vytautas Mielkaitis – pavyzdinis miško savininkas, didžiąją savo laiko dalį leidžiantis miškuose. Jis taip pat rūpinasi II grupės rekreaciniu mišku, pasinaudojęs europine parama savo atsiimtose žemėse pasodino dar 24 ha jaunuolyno.

V. Mielkaitis ne tik pavyzdingas miško savininkas, bet ir pagalbininkas kitiems miško savininkams: rengė pirmuosius rajone miškotvarkos projektus, o vėliau pats tapo konsultantu kitiems miško savininkams. „Užtenka pakalbėti su šiuo žmogumi keliolika minučių ir dar net neapžiūrėjęs visų valdų gali pasakyti, kad jis domisi miškininkyste, rūpestingai prižiūri savo mišką ir puikiausiai apie jį išmano“, – gerų žodžių miško savininkui negaili R. Kupsaitis.

Miškas - svarbi ir neatsiejama visos Mielkaičių šeimos gyvenimo dalis: Vytauto ir Vidutės Onos dukra iš medžių atliekų gamina puikius suvenyrus.

 (E. Mičiulienės, "Santakos laikraštis" nuotrauka)Vytautas Lekešius.

Tuo tarpu prie Šūklių dvaro esantis vilkaviškiečio Vytauto Lekešiaus

prižiūrimas sklypas yra kiek kitoks, nei įprasti miškai: tai dvaro parkas-miškas, priklausantis rekreacinės paskirties II miškų grupei. Tokie miškai yra apsauginiai, juose numatyta daug apribojimų, leidžiami tik sanitariniai, kraštovaizdžio kirtimai. Sklype įrengti takai, suoleliai, stovyklavietė, lentelėmis pažymėta alėja, vertingi medžiai: 32 m aukščio mažalapė liepa, gražuolis ąžuolas, dvi valstybės saugomos didžiulės tuopos. Teritorijai tvarkyti savininkas pasinaudojęs ir Europos Sąjungos fondų parama. Sulaukėjusiame parke stūkso išlikę Gavronskių dvaro pastatai – apie juos, vaikščiodamas senų medžių apsupta alėja, V. Lekešius gali pasakoti ištisas istorijas. Teritorijoje tvarkomi tvenkiniai, čia pat savo vandenis į santaką sulieja Širvinta ir Šeimena. Tokį dvaro parką-mišką sunkiau priskirti prie tradiciškai konkurse dalyvaujančių miško valdų, kurias tvarkant taikomi šiek tiek kiti kriterijai ir reikalavimai. Dėl šios priežasties savininkas buvo įvertintas už gražias pastangas tvarkyti rekreacinę teritoriją, iš kurios niekuomet nebus tokios materialinės naudos, kaip iš ūkinio miško. Jam skirtas papildomas specialusis prizas už pavyzdingą tvarkymąsi rekreacinėje miško valdoje. (E. Mičiulienės, "Santakos laikraštis" nuotrauka)

 

Apibendrinant būtų galima pasakyti, kad visai nesvarbu, ar Jūsų valda itin miškingoje ir derlingoje teritorijoje, joje vykdoma daug ūkinių priemonių, ar ji priklauso rekreaciniams miškams, svarbiausia yra įdėtas rūpestis ir meilė miškui... O šių metų pavyzdžiai rodo, kad reikia nepabijoti ir dalyvauti konkurse - visos pastangos gali būti įvertintos ir pastebėtos!

 

Daugiau apie konkurso nugalėtojus -->> /go.php/lit/-Apdovanoti-konkurso-Pavyzdingai-tvarkoma-privati-misko-valda-2021-nugaletojai/6895