Naujienos

2023 - 07 - 25

Aplinkos ministras S.Gentvilas: Lietuva pastatus statys iš medienos.

Gera žinia iš Aplinkos ministro Simono Gentvilo. Jis savo paskyroje soc.tinkle Meta informuoja[ https://t.ly/sNyj5], kad Vyriausybė 2023-07-19 pritarė Aplinkos ministerijos paruoštam proveržiui. Nuo 2024 m. lapkričio valstybiniai pastatai bus statomi iš medienos (organinių) statybinių medžiagų ir jos turės sudaryti bent 50% pastato. Tai reiškia, kad ne tik naujoji Valstybinių miškų urėdija būstinė Vievyje, bet ir naujasis Vyriausybės biurų miestelis, naujos mokyklos, koncertų salės ir visa kita bus statomi iš dominuojančių medinių konstrukcijų.

Ministras kartu su komanda ėmėsi šio medinės statybos proveržio, nes turime gyventi sveikiau, kovoti su klimato kaita ir kurti gerai apmokamas darbo vietas Lietuvoje:
  • Mediniai namai yra sveikesni ir ergonomiški mums gyventojams ir jų lankytojams.
  • Jei betonas būtų atskira pasaulio valstybė, jis būtų 3-a didžiausia CO2 teršėja po Kinijos ir JAV. Betoną keisdami mediena mes ne tik neišmetame anglies dvideginio, bet jį ir užrakiname ilgamečiuose organiniuose statybos produktuose. Fotosintezės metu medienoje sukaupta anglis ilgam tampa stabiliu nepūvančiu, nesudeginamu komponentu pastate.
  • Medis Lietuvoje - visų mūsų vertybė.
Ministerija ką tik paviešino naują miškų įstatymą, kuriame valstybinių miškų kirtimus apribojame vietoje 100% iki 70% metinio prieaugio. Tačiau, nukirsta mediena ligi šiol sukurdavo per mažą pridėtinę vertę. Skaičiuojama, kad 1 kubinis metras statybinės medienos sukuria daugiau nei 10 kartų didesnę vertę nei 1 kub. m. biokuro, kurio deginimą ateity tikrai privalėsime riboti. Tad medinių statybinių produktų gamyba sukurs tūkstančius naujų darbo vietų ir naują(seną) ekonomiką Lietuvoje naujojoje statyboje ir renovacijoje.

Iš tiesų, jei sudaromos sąlygos galimti ir realizuoti šalyje ženkliai aukštesnės pridėtinės vertės produkciją iš medienos, vadinasi - dalis sukurtos vertės grįš į miškus, bus daugiau galimybių investicijoms į miškininkavimą, miškų apsaugą, priežiūrą ir atsparumo įvairioms gamtinėms katalkizmoms didinimui.

LR Vyriausybės 2023-07-19 posėdžio metu pritartam sprendimui, kurio medžiaga pateikta  darbotvarkės 5 klausimu :Dėl medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu pagamintų statybos produktų naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose (TAP-23-648(4) (22-10685(7)" rasite čia...>>>