Naujienos
Baltijos šalių privačių miškų ekspertų 4-sis susitikimas Lietuvoje
Lietuvos Aplinkos ministerijos kvietimu š.m. spalio 8 - 9 d.d. Palūšėje (Ignalinos raj.) vyko tradicinis 4-čiasis Baltijos šalių privačių miškų ūkio ekspertų lygio susitikimas. Lietuvos, Latvijos ir Estijos už miškus atsakingų institucijų ir privačių miškų savininkus vienijančių organizacijų atstovai aptarėme privačių miškų savininkams kylančius iššūkius, teisinio reguliavimo situaciją, finansinius paramos mechanizmus, besiklostančią situaciją su sanitarine miškų būkle ir to keliamus iššūkius miškams.
Pirmą susitikimo dieną, spalio 8 -ją, dalyvių pateikta informacija ir vykusios diskusijos leido palyginti tų pačių klausimų sprendimui valstybių naudojamus skirtingus metodus, esamą situaciją ir pažangos lygį, taip pat ieškoti bendrų subalansuotų sprendimų regioniniu lygiu bei rengtis koordinuotoms pozicijoms dėl šiuo metu europiniame lygmenyje svarstomų ES teisės aktų iniciatyvų.
Ekspertai sutarė, kad iššūkiai, su kuriais susiduriama, yra labai panašūs visose trijose Baltijos valstybėse, nors jų sprendimo būdai kartais skiriasi. Kylant vis naujoms aplinkosauginėms iniciatyvoms ir gausėjant miškų naudojimo apribojimų, miško savininkai vis aktyviau kelia klausimus dėl teisingo kompensavimo už nuostolius, patiriamus dėl nustatomų suvaržymį ūkinei veiklai ir nuosavybės naudojimui. Šiuo metu tiek Latvijoje, tiek Estijoje ieškoma galimybių sąžiningai atlyginti už patirtus praradimus, nors valstybinių institucijų atstovai pripažįsta, kad valstybių biudžetai yra gan riboti, o aplinkosauginės ambicijos neretai ne pagal kišenę valstybės budžetams.
Nuotraukų iš Baltijos šalių privačių miškų ekspertų 4-jo susitikimo rasite LMSA paskyroje soc. tinkle Facebook:
Antrą susitikimo dieną, spalio 10 d., pradžioje aptarėme Baltijos šalies miškų sanitarinę būklę, pažeidimų mastus, taikomas priemones kovai su kenkėjų židinių nustatymu ir žalos poveikio mažinimu.
Po to lankėmės Aukštaitijos Nacionalino parko miškuose:
- Pušyne, kuriame nustatyta griežtai saugoma buveinė (9010 Vakarų taiga) ir kurime praeitais metais būvo kenkėjo- pušinio pjūklelio- lajų masinio pažeidimo židinys;
- Eglyne, kuriame nustatyta NATURA2000 teritorija ir kuriame žūsta medžiai dėl liemenų kenkėjo-Žievėgraužio tipografo- pažeidimų.
- Po to supažindinome svečius su Stripeikių bitininkystės muziejaus ekspozicijomis. Nuo seno bitininkystė glaudžiai siejama su miškininkavimu. Puiki muziejaus gidė Indrė Sokolovaitė labai įtraukiančiai papasakojo apie bitininkystės istoriją ir muziejaus eksponatus.
Dabar estafetę prima ir po dvejų metų, 2026 m., tradicinį 5-jį Baltijos šalių privačių miškų ekspertų susitikimą pralnuoja surengti kolegos Estijoje.
Prisimenant, 3-sis tradicinis susitikimas vyko 2022 m. rugsėjo 29-30 d.d. miškų mokslinių tyrimų ir studijų centre "Mežmāja", Latvijoje.