Naujienos

2024 - 04 - 18

Rinkimai į EP: miškų tema viena iš nedaugelio, kuri "užkabina" visuomenės dėmesį

Rinkimai į Europos Parlamentą ne už kalnų- 2024 m. birželio 6-9 d. Ta proga šį ketvirtadienį (balandžio 18 d.) 16:00–18:30 val. Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ politikai pakvietė į diskusiją “Susigrąžinkime mūsų miškus”, kuri vyko Europos informacijos centre, adresu: Gedimino pr. 16, Vilnius. Pasišnekėjome apie miškus ir žaliąsias ambicijas… Bus lengviau apsispręsti - už ką balsuoti, o ko vengti.

Diskusijos iniciatorius Tomas Tomilinas taip ir neatsakė aiškiai į diskusijoje dalyvavusio Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos - LMSA pirmininko Algio Gaižučio klausimą- tai iš ko ir kas rengiasi susigrąžinti mūsų miškus? Pasak T.Tomilino - tai pats sunkiausias klausimas...

Tad ir suprask, žmogau, ką omenyje turi stipriai į Europos Parlamentą patekti siekiantys Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ sąrašo lyderis Virginijus Sinkevičius ir Nr.6. sąraše Tomas Tomilinas, abu aktyviai dalyvavę diskusijoje.

Pagrindinė diskusijos tema- miškai, nes politikai pripažino- miškų tema viena iš nedaugelio, kuri "užkabina" visuomenės dėmesį.

Šiuo metu dar eurokomisaras Virginijus Sinkevičius teisino ir aukštino 2019 m. EK pasiūlytą ES Žaliąjį susitarimą (Green deal) kaip didžiausią ambiciją parodyti ES siekius pasauliui. Kartu su diskusijoje dalyvavusiais EP Žaliųjų frakcijos europarlamentarais Bas EICKHOUT (iš Nyderlandų) ir Anna DEPARNAY-GRUNENBERG (iš Vokietijos) svarstė, kaip būtų galima labiau centralizuoti Briuselyje sprendimus miškininkavomo srityje, kai to neleidžia ES Steigimo sutartys.

Tomas Tomilinas paatviravo (citata): “noriu, kad pinigų iš miškų ateitų mažiau”. Ir detalizavo, kad Lietuva esame turtinga valstybė, o jei reikia pinigų, galima susirinkti iš kitų mokesčių, o jo Seime pateikimą praėjusios LR miškų įstatymo pataisos- ambicinga galimybė realizuoti aplinkosaugininkų siekius, kurių jiems nepavyko realizuoti per Nacionalinį miškų susitarimą. Aišku, tam entuziastingai pritarė diskusijos kalbėtojais pakviesti aplinkosaugos aktyvistai Žymantas Morkvėnas ir Lina Paškevičiūtė. Tam, jog Valstybinių miškų urėdijai nebūtų nustatomi aukšti finansinės grąžos tikslai, pritariančiai paantrino ir Zbignew Galzko, naujasis Lietuvos miško savininkų sąjungos vadovas. Jis paminėjo, kad netrukus Seimą pasieks įstatymo pataisos, atveriančios galimybę transformuoti VMU į akcinę bendrovę, kam tikrai nepritaria.

Kas dar svarbaus- kad T.Tomilinas svarstė, jog reikia pradėti kitaip skaityti LR Konstituciją, kurioje įtvirtintas privačios nuosavybės neliečiamumas [Primenant-Konstitucijos 23 straipsnis sako: Nuosavybė neliečiama. Nuosavybės teises saugo įstatymai. Nuosavybė gali būti paimama tik įstatymo nustatyta tvarka visuomenės poreikiams ir teisingai atlyginama.]

Apibendrinant. Įdomi, informatyvi ir reikalinga diskusija, tikrai leisianti apsispręsti rinkimo teisę turintiems žemės ir miško savininkams, miškininkams, žemdirbiams ir daugeliui kitų bendrapiliečių.

2024-04-16 Seimo vakariniame plenariniame posėdyje naujasis demokratas Tomas Tomilinas pristatė LR Miškų įstatymo pataisas, kuriomis norima ženkliai išplėsti ir palengvinti miškų priskyrimą rezervatams (I miškų grupė) bei ekosistemų apsaugos miškams (II A miškų grupė), neatsižvelgiant į priskyrimo konkrečiai miškų grupei kriterijus.