Naujienos

2024 - 03 - 08

VMT: Pernai žievėgraužio tipografo paveikti eglynai jau pradeda džiūti

Valstybinės miškų tarnybos (VMT) specialistų stebėjimai rodo, kad šiuo metu gausiau pradeda ruduoti eglių lajos (žiūrėti vaizdo įrašą). Tokie pakitusia lajos spalva medžiai dažniausiai yra užpulti pavojingiausio medžių liemenų kenkėjo žievėgraužio tipografo.  VMT ragina visus miško savininkus ir valdytojus apsilankyti 40 metų ir vyresniuose eglynuose bei įvertinti medžių būklę. Pažeistų eglių pirmiausia reikėtų ieškoti šalia buvusių žievėgraužio tipografo židinių, vėjavartynų ar plynų kirtaviečių pakraščiuose augančiuose eglynuose.

Jei pažeistų medžių žievė nėra nusilupusi, yra didelė tikimybė, kad po ja žiemoja žievėgraužio tipografo vabalai. Pagal naujausią Švedijos mokslininkų studiją, vidutiniškai net 48 procentai vabalų lieka žiemoti po žieve, o pietinėje šalies dalyje (kuri klimatinėmis sąlygomis labai panaši į Lietuvą) gali likti žiemoti net 100 procentų kenkėjų.

Likusių žiemoti žievėgraužių tipografų suaugėlių skaičius labai įvairuoja tarp atskirų eglių netgi tame pačiame kenkėjų židinyje. Daugiausiai vabalų žiemoti lieka storiausią žievę turinčiose eglėse. Sanitariniais miško kirtimais kertant tokias egles, reikia stengtis, kad darbų metu kuo mažiau žievės nusiluptų nuo stiebo, nes nukritusioje žievėje kenkėjai puikiausiai išgyvena ir toliau sėkmingai plinta į gretimus eglynus. Todėl yra svarbu tokias „raudonuojančias“ egles su žieve pašalinti iš miško iki žievėgraužio tipografo skraidymo pradžios (balandžio paskutinę – gegužės pirmą dekadą, oro temperatūrai pasiekus +15 oC ir daugiau).

VMT video: Džiūstančios eglės Kelmės rajone 2024-03-06

Daugiau skaitykite VMT pranešime čia...>>>