Naujienos

2010 - 08 - 11

LVA Teismas: kaimyno pagalba ūkyje nėra nelegalus darbas

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) teisėjų kolegija panaikino Joniškio rajono apylinkės teismo nutarimą kaip nepagrįstą ir panaikino savo kaimynui talkinusiam kaimiečiui Darbo inspekcijos pareigūnų skirtą baudą už neva nelegalų darbą,-informuoja naujienų portalas DELFI.

„Būtų neracionalu tokio pobūdžio santykius kvalifikuoti kaip nelegalų darbą, kadangi jie dėl savo mažareikšmiškumo bei esmės neprotingai suvaržytų žmonių laisvę pasirinkti tam tikrą elgesio variantą bei privestų prie daugybės įprastų veiksmų nepagrįsto pripažinimo administracinės teisės pažeidimais“, - neskundžiamoje nutartyje pabrėžė LVAT.

Pasak teisėjų, pažymėtina, kad konstitucinis teisinės valstybės principas būtų pažeistas, jeigu įstatyme būtų nustatyta teisinė atsakomybė už tokią veiką, kuri nėra pavojinga visuomenei ir dėl to teisiškai nedraustina.

Joniškio rajono gyventojui 3 tūkst. litų bauda buvo skirta, kai tikrindami kaimo gyventojus Darbo inspekcijos pareigūnai pas vieną jų aptiko prie gyvulių pagalbinius darbus dirbantį vyrą.

Inspektoriai sodybos šeimininkui surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą, nes jis kaimynui leido dirbti be sudarytos rašytinės darbo sutarties. Pareigūnų neįtikino ir tai, kad darbininkas pareiškė, jog tik porą dienų po kelias valandas dirba neatlygintai, nes norėjo atsilyginti kaimynui už pagalbą, kai šis taip pat nesudaręs darbo sutarties padėjo pasodinti bulves.

„Tai, kad šiuo atveju buvo atsilyginama už darbą ne pinigine forma, esmės nekeičia“, - buvo kategoriškas Joniškio rajono apylinkės teismas.

Tuo tarpu LVAT pabrėžė, kad asmenis administracinėn atsakomybėn galima patraukti tik tada, kai „byloje esančių įrodymų pagrindu yra konstatuota jam inkriminuojamo administracinio teisės pažeidimo sudėtis“.

Pasak teismo, sprendžiant atsakomybės klausimą yra privalu vadovautis Konstitucijoje įtvirtintu nekaltumo prezumpcijos principu, be to, byloje kylančios visos abejonės bei neaiškumai, kurie negali būti pašalinti, aiškintini traukiamo administracinėn atsakomybėn asmens naudai.

Pilną straipsnį "Teismas: kaimyno pagalba ūkyje nėra nelegalus darbas" skaitykite portale DELFI ...>>>