Naujienos

2013 - 04 - 05

Vilkų daromą žalą turės atlyginti savivaldybės

Nors vilkai - valstybės nuosavybė, jų padarytus nuostolius tikriausiai turės atlyginti savivaldybės. Tai numatoma su medžiokle susijusių įstatymų pataisų pakete, kurį planuojama pradėt svarstyt jau sekančią savaitę,- 2013-04-04 informuoja "Lietuvos žinios".

  Vilkų padarytų nuostolių žmonėms iki šiol niekas nekompensuodavo, bet jau nuo kitų metų tai turėtų tapti savivaldybių prievole.

Tokia prievolė numatyta Aplinkos ministerijos ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto (AAK) parlamentui pateiktose įstatymų pataisose. Lėšų turėtų atsirasti nuo 30 iki 70 proc. padidinus savivaldybėms atitenkančią dalį mokesčių, kuriuos sumoka medžiotojai už medžiojamų gyvūnų išteklius. Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos įstatymo pataisos - tik dalis visų su medžiokle susijusių įstatymų pataisų paketo, kurį Seime ketinama svarstyti jau kitą savaitę.

[...] Nuostolius, patiriamus dėl vilkų, ūkininkai jau skaičiuoja dešimtimis tūkstančių litų. [...]  Laimutis Budrys
Vilkai siautėja visoje Lietuvoje. Pastaraisiais metais vilkai siautėja ir Kalvarijos savivaldybės teritorijoje, prie Lenkijos sienos, taip pat Pakruojo, Kauno, Kupiškio, Biržų, Pasvalio, Kaišiadorių, Jurbarko, Švenčionių rajonuose. "Kas bus vasarą, sunku prognozuoti. Juolab kad mūsų rajone šiemet buvo priskaičiuota net 30 vilkų", - nuogąstavo Biržų rajono merė Irutė Varzienė.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktoriaus Laimučio Budrio  teigimu, kol kas nėra duomenų, kiek praėjusiais metais ūkininkai patyrė nuostolių dėl vilkų. Mat nebuvo numatytas šių plėšrūnų padarytos žalos kompensavimo mechanizmas. Yra tik apytiksliai duomenys, o jie rodo, kad 2011 metais vilkai visoje Lietuvoje sudraskė 247 gyvūnus, 2010-aisiais - apie 150.   

"Kai kurios savivaldybės, ūkininkai apie patiriamus nuostolius iki šiol net nepranešdavo. Šiandien jau padaryti pakeitimai žemės ūkio galvijų registre, jame bus žymima, kad gyvulius papjovė laukiniai gyvūnai. Tačiau tendencijos neabejotinai išlieka - vilkų padaroma žala tik didėja", - aiškino L.Budrys.

Ar daugėja ir miškuose gyvenančių vilkų, kol kas tikslių duomenų nėra. Gamtininkai tik įtaria, kad jų populiacija gausėja. Bet, anot L.Budrio, tikrai kiekviename miške po vilką "nesėdi". "Kiek iš tikrųjų Lietuvoje yra vilkų, paaiškės tada, kai jie bus galutinai suskaičiuoti. Tai turėjo būti padaryta iki kovo pabaigos, tad netrukus jau turėsime duomenis", - LŽ sakė departamento direktorius.

Žingsnis į priekį . Vilkaviškio rajono meras Algimantas Antanas Greimas patikino, kad priėmus įstatymų pataisas, kuriomis savivaldybėms tektų prievolė atlyginti žmonėms vilkų padarytą žalą, tai ir bus daroma, nes lėšų Aplinkos apsaugos rėmimo specialiojoje programoje yra. Vilkaviškiečiai šiais metais už medžiojamų gyvūnų išteklius į šią programą numatę surinkti 43 tūkst. litų.

Biržų rajono merė I.Varzienė taip pat tvirtino, kad itin didelių rūpesčių minimos naujos funkcijos savivaldybės administracijai nesukeltų. Mat savivaldybė jau porą metų iš savo kaimo rėmimo programos nuo vilkų nukentėjusiems ūkininkams padengia 40 proc. patiriamų nuostolių. "Įstatymų pataisos, leidžiančios atlyginti vilkų padarytą žalą, yra laukiamos. Vis dėlto tai turėtų būti valstybės reikalas, o ne savivaldybių. Juk žvėrys - valstybės nuosavybė", - pabrėžė Biržų rajono merė.

Kazio Kazakevičiaus straipsnį "Už vilkų nuodėmes atlygins merijos" skaitykite 2013-04-04  "Lietuvos žinios" čia...>>>