Naujienos

2013 - 12 - 09

Lrytas.lt: Privačių miškų savininkus valdantieji ėmė gąsdinti naujais mokesčiais

Privačių miškų savininkai grasina netrukus suguldyti pjūklus, o savo valdomą turtą parduoti. Mat jiems ketinama padidinti mokesčius, -2013-12-09 rašo „Lietuvos rytas“ Audrės Srėbalienės straipsnyje "Miškų savininkus ėmė gąsdinti mokesčiais".

Nuotraukoje: Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas užsimojo užkrauti papildomais mokesčiais privačių miškų valdytojus

Kažkas prasilenkė su sveika logika“, – kaktą raukė Lietuvos miško savininkų asociacijos vadovas Algis Gaižutis.

Seime netikėtai buvo įregistruotos Miškų įstatymo pataisos, kuriomis užsimota privačių miškų savininkų pajamas už parduotą medieną, be jau mokamo 15 proc. pajamų mokesčio, papildomai apmokestinti dar 5 proc. Gruodžio pradžioje pataisos buvo pateiktos Seimui, o netrukus jau bus svarstomos plenariniame Seimo posėdyje.

Kur taip lekiame strimgalviais, net neįspėję savininkų?“ – stebėjosi A.Gaižutis. Jo nuomone, nauji mokesčiai miško savininkus taip užspeis į kampą, kad jiems teliks išsižadėti veiklos ir parduoti pačią miško valdą. Kas pirks? Nebent pinigingi užsieniečiai. Mat mokesčius ketinama didinti po pusmečio, kai žemės rinka jiems bus galutinai atverta.

Surinks, o kur dės?

Pasak A.Gaižučio, miško savininkų mokamas 15 proc. gyventojų pajamų mokestis (GPM) patenka į bendrą valstybės katilą. Privatiems miškams tvarkyti vėliau neskiriama nė lito.

Urėdijų mokesčiai paskirstomi šiek tiek kitaip. Jos 10 proc. už parduotą medieną gautų pajamų sumoka į valstybės biudžetą, o dar 5 proc. skiria Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos biudžetui. Bet daugumą jame surinktų lėšų jos pačios ir sunaudoja. Pagal siūlomą tvarką, tam pinigų turės atseikėti ir privatininkai.

„Aiškinama, kad šie mokesčiai atsidurs valstybės biudžete ir bus naudojami bendrosioms miškų ūkio reikmėms finansuoti. Tačiau niekur nėra numatyta, kaip tai pasieks privačių miškų valdas“, – sakė A.Gaižutis.

Nebeapsimokės darbuotis

Anot A.Gaižučio, iki šiol programos sąmata kasmet buvo teikiama tvirtinti Vyriausybei. Dabar Miškų įstatyme atsirado nuostata, kad bendrosioms miškų ūkio reikmėms tenkančius finansus administruoja Aplinkos ministerija.

„Jei mokesčiai nuo gaunamų pajamų už medieną bus pakelti iki 20 proc., dauguma privačių miškų savininkų turės išsižadėti veiklos. Neapsimokės parduoti medienos malkoms ir biokurui. Juk didžiąją dalį sąnaudų sudaro išlaidos medžiams nukirsti, ištempti iš miško, nugabenti užsakovams. Sumokėjus mokesčius, miško savininkui už kubinį metrą medienos telieka keliolika litų“, – kalbėjo A.Gaižutis.

Stumia iš miško?

Pasak miškotvarkos bendrovės „Bangenės miškas“ direktoriaus Vidmanto Čaikausko, per pastaruosius porą metų prekyba mediena pasistiebė. GPM iš miškininkų praėjusiais metais buvo surinkta beveik 40 proc. daugiau nei užpernai. Bet nauji mokesčiai gali viską sustabdyti.

Panašiai buvo 2007–2008 metais: padidinus atskaitymus „Sodrai“ prekyba mediena sustingo. Kai kas ją nutraukė, o kai kas pasuko į šešėlį.

Šį sykį naujas mokestis tarsi specialiai sumanytas, kad savininkai būtų išstumti iš savo miško. Tai padaryti nesunku padidinant mokesčius, mažinant miškininkų pajamas ir dar užkraunant milžiniškas baudas už menkiausią nusižengimą“, – svarstė V.Čaikauskas.

Sąlygos visiems bus vienodos

Valentinas Mazuronis, Aplinkos ministras:

Tai ne ministerijos siūlymas. Seimo Aplinkos komitetas užsimojo suvienodinti mokesčius bendrosioms miškų reikmėms: norima, kad juos mokėtų ir privačių miškų savininkai. Mūsų užduotis bus tą bendrosioms reikmėms skirtą fondą administruoti. Manau, kad mokesčiai visiems turi būti vienodi.

Pinigų turėtų būti skiriama infrastruktūrai – miško kelių, miško žemės sausinimo sistemoms prižiūrėti ir taisyti. Juk tais pačiais miškų keliais naudojasi ir urėdijos, ir privatininkai.“

 

Šaltinis: 2013-12-09 lrytas.lt publikuojamas  Audrės Srėbalienės straipsnis "Miškų savininkus ėmė gąsdinti mokesčiais" ...>>>