Naujienos

2014 - 02 - 27

Ekspertai apie sunkiai prognozuojamą mokesčių politiką Lietuvoje

Seime 2014-02-27 pristatyta mokslininkų ir ekspertų studija „Akcizų mokestis Lietuvoje“. Studijos rezultatai akivaizdžiai patvirtino, kad mokesčių politika turėtų būti nuosekli ir subalansuota, remtis išsamia analize ir protingais skaičiavimais. Antraip nepasiekiami valstybės fiskaliniai tikslai, auga šešėlinė rinka, mažėja legalios veiklos apimtys.

Lietuvosmiskai.lt komentaras: UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ ir VšĮ „Mokesčių ir verslo procesų administravimo centras“ atliktoje studijoje pateiktos ekspertų įžvalgos praktiškai atkartoja Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) išsakytas pastabas valdantiesiems, kuomet buvo įvedinėjamas naujas papildomas mokestis privačiam miškų ūkiui, analogiškas akcizo mokesčiui- 5% įmoka nuo visų gaunamų pajamų už nenukirstą mišką ir medieną bendrosioms miškų ūkio reikmėms (papildomai prie šiuo metu miškų savininkų mokamo 15% gyventojų pajamų mokesčio). Nebuvo įsiklausyta į praktiškai visų privatų miškų sektorių atstovaujančių asociacijų išsakytus argumentus dėl įvedinėjamo mokesčio ydingumo.

"Ekspertų įžvalgos tik patvirtino anksčiau specialistų išsakytą nuostatą – mokesčių didinimas neįvertinus situacijos valstybei nieko gero neduoda. Turi būti atsižvelgta į euro įvedimo reikalavimus, šešėlinės rinkos problematiką, šalies ekonominę situaciją. Pirmiausia reikėtų ieškoti sprendimų, kurie nedidintų infliacijos ir nestumtų į šešėlį legalaus verslo bei vartotojų“, – po studijos pristatymo paskelbtame pranešime sako parlamentinės grupės „Už Lietuvą be korupcijos“ pirmininkė Agnė Bilotaitė (nuotr.).

Studijos pristatyme ir aptarime dalyvavęs Seimo biudžeto ir finansų komiteto narys Raimundas Markauskas pažymėjo, kad Lietuvos akcizų politika turėtų būti nuosekli ir subalansuota, remtis išsamia analize ir protingais skaičiavimais.

Akcizų ir kitų mokesčių politika lemia Lietuvos patrauklumą užsienio ir vietiniams investuotojams, todėl siūlymai turi remtis ekspertų įvertintais duomenimis, o sprendimai privalo būti argumentuoti ir išdiskutuoti kompetentingų valstybės ir verslo atstovų“, – teigia R. Markauskas.

Studijos patarimo metu kalbėta, kad mokesčių politika mūsų valstybėje tapo sunkiai prognozuojama, nes sprendimai priimami skubotai siekiant spręsti biudžeto problemas ir neatlikus kompleksinio didinamų mokesčių poveikio vertinimo.

Susipažinti su EKT studija galima čia: Studija „Akcizų mokestis Lietuvoje“ (2014)Studijos pristatymas.