Naujienos

2014 - 12 - 30

Politikai vis neapsisprendžia, ar suteikti pirmenybę medienos pramonei apsirūpinti žaliava iš valstybinių miškų

Socialdemokrato Algimanto Salamakino vadovaujamas Seimo Aplinkos apsaugos komitetas vėl ir vėl imasi spręsti klausimus, kurie turi tiesioginį poveikį Lietuvos ekonomikos gyvybingumui: iš skalūninių angliavandenilių  žvalgybos konkurso jau pasitraukė amerikiečių kompanija „Chevron“, papildomu 5% mokesčiu apmokestinti privačių miškų savininkai rengiasi ženkliai sumažinti kirtimus, o nesulaukiantys pirmumo teisės įsigyti medienos iš valstybinių miškų pramoninkai vis ryžtingiau prabyla apie planuotų investicijų nukreipimą į kaimynines valstybes.

Regionuose trūkstant darbo vietų žmonės toliau emigruoja, tačiau vystyti gamybą matomai ne aplinkosaugos politiką formuojančiųjų prioritetuose.

Už ką degins žvakelės?

Prisimenant, parlamentaras A.Salamakinas viešai tvirtino „Chevron" sprendimą pasitraukti iš Lietuvos vertinąs „labai gerai" ir žadėjo „bažnyčioje paaukoti žvakę, kad [„Chevron“] tikrai išeitų".

Kad politikai siektų miškų savininkus išguiti iš miškų - dar nebuvo viešai kalbama. O štai apie kryptingas Aplinkos apsaugos komiteto vadovo pastangas per Miškų įstatymo pakeitimus papildomai apmokestinti privačių miškų savininkus 5% mokesčiu nuo pajamų už parduotą statų mišką ir medieną daug kalbėta, rašyta, piketuota. Nieks nepaveikė. Patarimas aiškus- jei nieko neparduosit - tai nieko ir nemokėsit. Nuo 2015 m. sausio įsigaliojus šiam reglamentavimui valdžia stebės, ar naujasis mokestis mokamas, ar brangiai kainuoja administravimas. O jau paskui spręs, ką toliau daryti. Žodžiu, mokestinis valstybės valdymo eksperimentas natūraliomis sąlygomis.  Mokslininkai tokį metodą retai naudoja- per brangus. Tačiau politikams, matyt, tas nėra aktualu.

Sunkiai sekasi pritraukti naujų investicijų į medienos pramonę.

Netgi, jei vietiniai verslininkai patys  siūlosi investuoti šimtus milijonų į naujų modernių gamyklų statybą. Jau rašėme anksčiau, kad grupė įmonių Mažeikiuose norėtų sukurti medienos pramonės klasterį. Tačiau planuojantys investuoti nori užsitikrinti veiklos stabilumą, todėl prašo suteikti teisę  įsigyti žaliavinės medienos pirmumo tvarka rinkos kainomis. Pramonininkai tvirtina, kad jei nebus užtikrinta pirmenybė apsirūpinti žaliava, neteks prasmės investicijos į naujus gamybos pajėgumus, tarp jų ir į Mažeikiuose planuojamą kurti medienos ir baldų gamybos klasterį. Ir jei iki 2015 m. vidurio politikai įstatymuose nenumatys tokios galimybės, 300 mln. EUR investicijos iš Mažeikių bus nukraiptos į kitas šalis. Tačiau Seime vykstantys svarstymai krypsta medienos pramonei nepalankia linkme.

Seimas prieš pat Kalėdas baigė šių metų rudens sesiją. Paskutiniame posėdyje buvo planuojama balsuoti dėl LR miškų įstatymo pakeitimų, numatančių  pirmenybę Lietuvoje dirbantiems medžio perdirbėjams bei biokuro gamintojams įsigyti  medieną iš valstybinių miškų. Tačiau įstatymo pataisų priėmimas 2014-12-23 iš Seimo darbotvarkės buvo išbrauktas, Seimo teisininkai pateikė nepalankias išvadas. Spaudoje pasirodė svarstymų, kad viena priežasčių- kertasi vietos gamintojų, kuriems norint plėstis Lietuvoje stinga žaliavos prieinama kaina, ir eksportuotojų, realizuojančių medieną užsienyje, interesai.

„Asociacija „Lietuvos mediena“ su Mažeikių r. savivaldybe yra pasirašiusi ketinimų protokolą dėl klasterio, tačiau kol nėra įstatymo, šis protokolas lieka tuščia deklaracija. Jei iki 2015 m. vidurio įstatymas nebus priimtas, investicijų į Mažeikius nebus – nėra prasmės investuoti į papildomus gamybos pajėgumus, jei net šiuo metu veikiančios įmonės neįstengia apsirūpinti žaliava, negali didinti eksporto“, – tvirtina "Verslo žinių" 2014.12.30 kalbintas Sigitas Paulauskas, "Vakarų medienos grupės" valdybos pirmininkas.

Anot Raimundo Beinorto, LM direktoriaus, tokiu atveju įmonių planuojamos investicijos iškeliautų į šalis kaimynes, greičiausiai į Latviją arba Baltarusiją, kur gamintojams sudarytos geresnės sąlygos nei Lietuvoje.

 
Su Seimo Aplinkos apsaugos komitete svarstomu Miškų įstatymo Nr. I-671 1 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo projektu XIIP-1381(3) galima susipažinti čia...>>>