Naujienos

2015 - 04 - 03

Seime po Velykų laukia karšti debatai dėl valstybinių miškų

Iš karto po Šv.Velykų,  balandžio 7 d.(antradienį), Seime planuojamas priėmimas LR Miškų įstatymo pataisų XIIP-1381(3), reglamentuosiančių medienos pardavimą iš valstybinių miškų. Klausimas kelia daug aistrų. Jau kelerius metus iš eilės siūlymai nustatyti gamintojams pirmumo teisę įsigyti medienos iš urėdijų, siekiant, kad būtų sukurta kuo didesnė pridėtinė vertė apdirbant vietos žaliavinę medieną lentpjūvėse ar baldų, medžio plokščių gamyklose, vis buvo atmetamos.

Oponentai tikina, kad taip bus pažeistos ES įtvirtintos sąžiningos konkurencijos taisyklės kitų rinkos dalyvių atžvilgiu, t. y. medienos eksportuotojų interesai.

Kitas opus, bet susijęs klausimas- valstybinių miškų valdymo tobulinimas. Siekiančios prisijungti prie labiausiai išsivysčiusias ir stabilias šalis vienijančios Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Lietuvos prašoma pagrįsti, kame racionalumas Valstybei išlaikyti 42 atskiras miškų urėdijas, o ne vieną valstybinę korporaciją.

Lietuvai rengiantis narystei EBPO, šios savaitės pradžioje Ūkio ministerijoje vykusiame pasitarime Aplinkos ministerijos (AM) ir jai pavaldžios Generalinės miškų urėdijos (GMU) paprašyta pateikti paaiškinimus. Kaip 2015-04-03 (penktadienio) numeryje rašo "Verslo žinios", [...] AM pareigūnai tikina, kad atsakymų į EBPO ekspertų klausimus dėl valstybinių miškų sektoriaus, kuriuos šie kelia dar nuo 2014 m. pabaigos, kol kas neturi. Valdas Vaičiūnas, AM Miškų departamento direktorius, taip pat sakė, kad EBPO ekspertai į ministeriją išgirsti argumentų atvyksta balandžio 13 d.

Ekspertai galės sužinoti, ką nori. Pateiksime visą informaciją“, – aiškino p. Vaičiūnas. Nuo pat nepriklausomybės pradžios miškų sektorių AM ir GMU vadovybė laikė ypatingu, teigta, kad jis negali būti tvarkomas kaip komercinis turtas. O ekspertai tikina, kad sujungti maždaug pusę iš 42 identišką veiklą vykdančių VĮ miškų urėdijų būtų visiškai racionalus žingsnis.

Dainius Velykis, gerosios valdymo praktikos politiką valstybės valdomose įmonėse derinančio Valdymo koordinavimo centro laikinasis vadovas, paaiškino, kad, centro analitikų nuomone, centralizuojant valstybinių miškų valdymą ar bent stambinant miškų urėdijas būtų galima gerokai padidinti šių įmonių veiklos efektyvumą. Visos miškų urėdijos vykdo beveik identišką veiklą, tad sujungus jų veiklą būtų mažinama administracinė našta, padidėtų vykdomų investicijų efektyvumas, kartu stiprėtų urėdijų konkurencingumas ir augtų jų indėlis į šalies biudžetą.

Galimybių mažinti urėdijų skaičių matoma žvelgiant į šių įmonių valdymą – šiuo metu net 80% visų miškų urėdijų valdybų narių (t. y. 168 iš 210) sudaro tie patys aštuoni Generalinės miškų urėdijos darbuotojai, kurie vertina visų urėdijų strateginius planus, planuoja jų ateities darbus ir nustato jų veiklos rodiklius. Tad, vertinant valdymo požiūriu, sujungti urėdijų veiklą būtų visiškai racionalus žingsnis“, – teigė p. Velykis. [...]


Pilną "Verslo žinių" žurnalisto Daliaus Simėno straipsnį "Urėdijų reformą pradės tik po mūšio dėl medienos" skaitykite 2015-04-03 numeryje čia...>>>