Naujienos

2016 - 01 - 05

2016-ieji Lietuvos medienos rinkai bus permainingi

Lūkesčiai, kad medienos rinkoje įvyks lūžis 2015 m. antroje pusėje, atsimušė į realybę: kainos garmėjo ir antrą pusmetį. Medienos pardavėjai viliasi, kad kainų dugnas jau pasiektas, o pirkėjai dar mato rezervų žaliavai pigti. Esminių permainų laukiama 2016 m. antroje pusėje – 2017 m., kai paklausą ir medienos kainas kilstels Švedijoje ir Suomijoje atsidarysiantys du nauji celiuliozės fabrikai, - medienos rinkos perspektyvas 2016 metais apžvelgia "Verslo žinios" Daliaus Simėno 2016-01-04 straipsnyje "Miško savininkai laukia kainų augimo".

Rinkos dalyviai sako, kad tokių prastų metų nebuvę nuo pastarosios 2008–2009 m. krizės, tačiau ji smogė ne tiek dėl ekonominių aplinkybių, kiek dėl netoliaregiškos mokestinės politikos.

[...] Algis Gaižutis, Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) valdybos pirmininkas, apibendrina, kad 2015-ieji atėjo su nauja papildoma mokestine našta privačių miškų savininkams – nuo sausio įvestas 5% mokestis nuo parduotos medienos tik paskatino medienos pasiūlos kritimą, kadangi miškų savininkai susilaikė nuo pardavimų dėl išaugusios mokestinės naštos.

„Biokuro, malkinės, medžio plokščių gamybai naudojamos medienos kainos rinkoje tokios, kad vykdyti kirtimus, kur vyrauja šie sortimentai, patiriami vieni nuostoliai“, – komentavo p. Gaižutis. [...]

[...]  Robertas Ašmonas, vienos didžiausių privataus miško priežiūros įmonės „Timbex“ vykdomasis direktorius, pažymi, kad valdžia ne tik pridarė eibių miško savininkams ir ruošos įmonėms, įvesdama apyvartos mokestį, bet ir spėjo ištaisyti kai kurias reguliavimo spragas, o jos leidžia įmonėms taupyti sąnaudas, tausoti miško kelius, mažiau teršti aplinką.

50 miškavežių parką valdančios įmonės vadovas akcentuoja, kad nuo 2015 m. rugpjūčio į gyvenimą paleista verslui draugiškesnė tvarka leidžia medieną gabenti sunkesniu transportu iki 48 t. Anksčiau taikytas 40 t masės apribojimas. Tai lėmė, kad dabar vykdoma iki 30% mažiau reisų gabenant medieną. „Timbex“ vadovas sako, kad ta maksimali 48 t medienos gabenamo svorio riba po pernai gruodį vykusios Paryžiaus klimato kaitos konferencijos tikrai ne riba. [...]


Visą  Daliaus Simėno 2016-01-04 straipsnį "Miško savininkai laukia kainų augimo"skaitykite www.vz.lt rubrikoje 'Premium' čia ...>>> arba laikraštyje "Verslo žinios" 2016.01.05 (1/2016) 8 psl. publikuojamame straipsnyje "Dugnas pasiektas, laukia kainų augimo"