Naujienos

2017 - 10 - 06

Lietuvos-Švedijos miškininkystės konferencijoje diskutuota apie gerovę kuriantį miškų valdymo modelį

Švedijos ambasada 2017-10-05 Vilniuje organizavo Švedijos-Lietuvos miškininkystės konferenciją, kurioje siekta pasikeisti požiūriais ir patirtimi apie miškų ūkio vaidmenį visuomenėje, pristatyti Švedijos miškų ūkio modelį, kokiu būdu šis sektorius kuria ženklų įnašą į Švedijos gerbūvį. Lietuvoje pradėjus reformuoti  valstybinių miškų valdymą, anot konferencijoje pranešimą dariusio aplinkos ministro Kęstučio Navicko, – tai puiki proga Švedijos ir Lietuvos atstovams pasidalinti patirtimi bei įžvalgomis apie miškų vaidmenį ekonominiame ir socialiniame šalies gyvenime, taip pat užmegzti ryšius tolimesniam bendradarbiavimui. 

Dalyvių tarpe- daug svarbių asmenų: Švedijos Karalystės ambasadorė Lietuvoje J.E. Maria Christina Lundqvist, buvęs Švedijos ministras pirmininkas Göran Persson (1996-2006), Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas, Aplinkos ministerijos vadovai Kęstutis Navickas ir Martynas Norbutas, Švedijos garbės konsulė Kaune ir Kauno rajone Jurgita Grigienė,  Valstybinės miškų tarnybos, Generalinės miškų urėdijos, Aleksandro Stulginskio universiteto bei kiti Švedijos ir Lietuvos privataus ir valstybinio miškų sektoriaus atstovai.

Lietuvos miško savininkų asociaciją (LMSA) atstovavome Vidmantas Čaikauskas, Gediminas Lastauskas, Mindaugas Kasmauskis, Kazimieras Šiaulys ir Algis Gaižutis.

Konferencijos svečius pasveikino Švedijos ambasadorė Lietuvoje Maria Christina Lundqvist. Ambasados pranešimą soc.tinkle Twiter rasite čia: https://twitter.com/SwedeninLTU/status/916275937280516096

Įspūdingą savo įžvalgumu ir atvirumu pranešimą padarė buvęs Švedijos ministras pirmininkas ir šios šalies socialdemokratų partijos vadovas, o šiuo metu ūkininkas ir miško savininkas, miškus perkančios kompanijos Greenhold partneris Göran Persson. Jis labai aukštai įvertino Lietuvos miškų išteklius, kartu atvirai sakydamas, kad lietuviai patys turi imtis naudoti turimus miškų išteklius gerovei valstybėje sukurti. Nes niekas kitas, nei Europos Sąjunga, nei kitos valstybės to už mus nepadarys. O jei nesugebėsime tvariai ūkininkaujant sukaupiamo miškuose ženklaus medienos prieaugio panaudoti pridėtinę vertę turinčios produkcijos gamybai šalies pramonėje, medienos žaliava keliaus į kitas valstybes ir ten bus kuriama gerovė. Tad, patarinėjo patyręs politikas, prie palankiose gamtinėse sąlygose užaugančių medienos  išteklių, reikia pridėti ekonomikos variklį gerovei valstybėje kurti. O Švedijos patirtis rodo, kad pradėjus intensyviau naudoti miškus ir investuojant į medienos pramonę, miškų plotai išsiplėtė ir jų kokybė pagerėjo, kaip niekada anksčiau.

G. Persson pažymėjo, kad  gaminiai iš medienos ilgainiui pakeis daugumą dabar  iš naftos gaminamų produktų. Gyventojams Europoje masiškai kraustantis į miestus medienos pramonė yra bene vienintelė galinti garantuoti dosnų pragyvenimą regionams. Jis taipogi atkreipė dėmesį, kad nors Švedijoje miškai kertami beveik dukart intensyviau negu Lietuvoje, nepaisant to miškų plotas didėja.

Šiuo metu Švedijoje panaudojama ~85 proc.metinio medienos prieaugio ir naudojimo intensyvumą planuojama dar didinti, sugebant užtikrinti tvarų ūkininkavimą. Pagrindinė dalis miškų Švedijoje yra privatūs ir tik ~17 proc.-valstybiniai, iš kurių ~14 proc. (~4 mln.ha) valdo valstybinė miškų įmonė Sveaskog.

Konferencijos dalyviams aplinkos ministras Kęstutis Navickas ministras pristatė pradėtą pertvarką valstybinių miškų ūkyje bei būsimos valstybės įmonės „Valstybinių miškų urėdija“ struktūrą ir veiklą. Aplinkos ministerija siekia, kad valstybiniai miškai būtų prižiūrimi šiuolaikiškai, skaidriai ir efektyviai, suteiktų kuo didesnę naudą valstybei ir visuomenei. Apie privačius miškus ir jų savininkus ministro pranešime prektiškai nebuvo kalbama, išskyrus tai, kad privatūs miškai Lietuvoje sudaro daugiau kaip 40 proc.

Švedišką miškų ūkio modelį ir kaip jis tarnauja valstybės gerovei kurti tvariai naudojant miškų išteklius, išsamiai pristatė Švedijos Miškų Agentūros generalinio direktoriaus Staffan Norin ir valstybinius miškus valdančios bendrovės SWEASKOG vadovas bei Prezidentas  Per-Olof Wedin

Apie tai, kaip valstybiniuose miškuose ūkininkauja švedai, papasakojo specialiai į konferenciją atvykęs Švedijos valstybinius miškus valdančios įmonių grupės Sveaskog prezidentas ir vadovas Per-Olof Wedin.

Sekite naujienas mūsų paskyroje soc.tinkle Facebook: