Naujienos

2017 - 11 - 03

Sveikiname visus medžiotojus su Šv. Huberto, Medžiotojų diena !

Lietuvių pagonių medžioklės deivė buvo Medeinė. Įsigalėjus krikščionybei, Medžioklės diena sutapatinta su šv. Huberto varduvėmis. Šv. Hubertas laikomas medžiotojų globėju. Šv. Huberto minėjimo tradicija sena, jau nuo VIII a. Europoje, ypač Belgijoje, Nyderlanduose, ėmė plisti šio šventojo kultas. Pagal Vakarų Europos Bažnyčios tradiciją, jis tapo medžiotojų globėju.

Kasmet medžiotojų globėjo Šv.Huberto, dar vadinama Medžiotojų, diena yra minima lapkričio 3d., tačiau šventė dažniausiai perkeliama į artimiausią savaitgalį.

Lietuvoje yra ~1 tūkst. medžiotojų klubų ir būrelių, kuriuose suskaičiuojama daugiau kaip 35 tūkst. medžiotojų.

Šv. Huberto diena Vilniuje minima nuo 2007 metų.

Šv. Hubertas - VII amžiuje gyvenęs buvo Burgundijos grafas buvo aistringas medžiotojas. Pasakojama, kad jaunas didikas palaidūnas medžioklėje klaidžiodamas po miškus, Kalėdų išvakarėse pamatė elnią su didžiuliais ragais, tarp kurių spindėjo kryžius. O jau buvo įtempęs lanką. Ir tada pasigirdo balsas - ką darai? Kaip gyveni? Atsikvošėk. Atrodė, jog kalba elnias. Didikas krito ant kelių, sulaužė ietį, lankus ir pasuko į atgailos kelią. Nuo to laiko jis atsisakė titulų ir paskyrė savo gyvenimą bažnyčiai ir vargšams. Septynis metus praleido kalnuose mažam namelyje, vėliau įšventintas į vyskupus. Savo buvusiuose žemėse pastatė kelis vienuolynus, rūpinosi gyvūnais ir gamta. Po mirties paskelbtas šventuoju.

Šv. Huberto dieną medžiotojai pradėjo minėti netrukus po jo mirties. VIII amžiuje šis paprotys jau buvo išplitęs Belgijoje, Niderlanduose. Laikui bėganti Šv. Huberto diena pradėta minėti beveik visuose krikščioniškos Europos kraštuose, Lietuvoje šis paprotys atėjo neseniai, pastaraisiais dešimtmečiais.