Naujienos

2021 - 02 - 19

The Economist: Perspėjimas politikams- ateinanti neigiama reakcija į žaliąją bangą

Įžvalgus įtakingo leidinio "The Economist" straipsnis apie ES žaliąją politiką ir iš to kylančius iššūkius "The rise of dirty politics in Europe". Jame pastebima, kad kalbant apie sprendimus dėl aplinkos ir klimato, bus pralaimėjusių. Naujos technologijos neišspręs užsiduotų problemų pakankamai greitai. Politikai tikisi, kad jei padidės aplinkosauginiai anglies mokesčiai, kiti mokesčiai gali sumažėti; taršias veiklas bus galima pakeisti švariomis. Tačiau rinkėjai gali jaustis visa tai girdėję ir anksčiau.

Panašus argumentas buvo pateikti ir dėl globalizacijos. Daugelį metų rinkėjai buvo tikinami, kad nesvarbu, kai gamybinės darbo vietos iškeliamos į užsienį, nes bus sukuriamos naujos darbo vietos namuose.Tačiau tokie pažadai dažnai nebuvo realizuoti, netekusi pragyvenimo šaltinio visuomenės dalis liko nuvilta. Kai kurie darbai nebuvo pakeisti į naujus; kai kurios sritys taip ir paliktos merdėti. Politika nuėjo į pasitikėjimo dugną.

Didelė tikimybė, kad rinkėjai šią logiką prisimins ir primins politikams, kurie šį kartą vietoj globalizacijos visuomenei siūlo žalumą ir ekologiją, tikindami, kad jau šį kartą Vyriausybės savų rinkėjų neišduos. Jei Europos vadovai tai vėl sužavės, pasekmės gali būti negražios.

Kad rinkėjai politikams skubotų, neiškomunikuotų sprendimų neatleidžia, rodo pastarųjų keleto metų tendencijos. Dėl to politiškai "žaliuoti" pavojingiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Suklyskite ir bausmė iš rinkėju bus greita. Prancūzijos politikai pateikė pavyzdį, kaip ir ko nedaryti, kuomet 2018 m. jie dėl ekologiškų motyvų sumažino greitį šalies keliuose ir padidino mokesčius už degalus. Rezultate kilo vadinamųjų geltonųjų liemenių judėjimas „gilets jaunes“, kaip sniego kamuolys iš negausios nepatenkintų vairuotojų minios išaugo į masinius protestus, mojuojančius giljotinų muliažais Paryžiuje. Vokietijoje Žaliųjų partija 2013 m. sužinojo, kad siūlyti uždrausti kai kuriuos dalykus ar mokėti daugiau už kitus nėra populiaru. Dešreles mėgstančių automobilių vairuotojų šalyje ši partija pasiūlė didesnius mokesčius už degalus ir dienas be mėsos patiekalų kavinėse. Palaikymas smuko ir Žalieji vis dar bando nusikratyti reputacijos, kad yra draudimų partija.

 [Nuoroda į straipsnį: https://econ.st/3bszBWx]