Naujienos

2021 - 02 - 28

Kaip nustatyti miško vertę ir kainą rinkoje

Miško savininkams yra svarbu žinoti situaciją rinkoje, kokios yra medienos ir miško kainos, kaip jos nustatomos, kur apie tai sužinoti. Portalas DELFI kreipėsi į asociaciją komentaro apie miško rinkos kainą ir jos nustatymo ypatumus. Atsakėme. pasirodė straipsnis, su kuriuo susipažinti galima Grynas.lt: https://bit.ly/3uNS5JY

O čia- trumpi LMSA pirmininko Algio Gaižučio  komentarai  į žurnalistės pateiktus klausimus, paremti asociacijos narių patirtimi: 

. Kokie faktoriai nulemia miško vertę? Ir kaip privatus miško savininkas gali ją apsiskaičiuoti?

- Kalbant paprastai, pirmiausiai miško savininkui tenka apsispręsti- ar konkrečioje miško dalyje parduodama tik mediena išsikirtimui (dar vadinama „stačiu mišku“), ar miškas su žeme . Nes nuo to priklauso ne vien kaina, bet ir kokius teks sumokėti mokesčius valstybei, kokiomis sąlygomis ir kam galima parduoti. Esamas teisinis reguliavimas toks, kad skatinamas smulkių miško savininkų „išmiškinimas“ (jei parduodate mišką su žeme, tai nereikės mokėti papildomo, beje-vienintelio tokio ES, 5 proc. mokesčio nuo galutinės sandorio kainos, o jei ūkininkaujate ir parduodate medieną išsikirtimui ar jau paruoštą medieną- teks susimokėti; jei savininkas mišką yra atgavęs restitucijos būdu arba išlaikęs nuosavybėje daugiau kaip 10 metų- nereiks mokėti ir 15 proc. ar didesnio GPM- gyventojų pajamų mokesčio- plačiau VMI išaiškinime apie GPM).

Tad, jei kalbėti apie atvejį, kuomet parduodamas miškas su žeme, sandorio kainą lemia daugybė veiksnių: priklauso nuo valdos struktūros (kompaktiška, ar per kelias vietas), valdos dydžio, ar taikomi ūkinės veiklos apribojimai ir kokie,  reljefo, galimybės privažiuoti ir kiek nutolęs miškas nuo gerai pravažiuojamų kelių,  medynų rūšinės sudėties, amžiaus, tūrio, medžių skersmens ir kitų rodiklių;  augimvietės ypatumų ir t.t.. Įvertinami tikėtini dabartiniai ir būsimi kirtimai ir jų vykdymo laikas. Praktiškai, reikia virtualiai pasirengti miškotvarkos projektą. Visa tai perskaičiuojama į dabartinę vertę. Įtakoja miško kainą ir kokios yra tuo metu rinkoje apvaliosios medienos bei ruošos darbų kainos, kiek skubiai yra norima parduoti.

Pradinė informacija apie miško vertę yra VĮ Registrų centro išduodamame  „Pažymėjime apie nekilnojamo daikto ir daiktinių teisių į jį įregistravimą nekilnojamo turto registre“,  kur  nurodoma indeksuota žemės sklypo vertė, bei vidutinė rinkos vertė. Tačiau pateikiamos kainos ir realiai mokama sandorio kaina retai sutampa, kadangi gana dažnai paskaičiuotos vertės neatspindi dabartinės rinkos situacijos. Orientacijai, kokios yra rinkoje parduodamos žaliavinės medienos sortimentų kainos iš valstybinių miškų, galima sužinoti VĮ”Valstybinės miškų urėdijos” svetainėje [nuoroda] arba biržos “BALTPOOL” svetainėje [nuoroda]. Svarbu suprasti, .kad urėdija yra monopolistas rinkoje ir turi didelę derybinę galią, todėl ten pateikiamos kainos ir mokamos kainos privačių miškų savininkams dažnai skiriasi. Skelbia fragmentiškai informaciją apie sandorių kainas ir įvairios privačios bendrovės bei organizacijos. Tik reikia turėti omenyje, radus internete kokią nors kainą, dar reikia suprasti – ką ji reiškia, kokiu metu ir kokioje šalyje užfiksuota.

Apibendrinant, miško kainos nustatymas yra imlus laikui, sudėtingas ir kompleksinis darbas. Dauguma miško savininkų nėra išprusę miškininkai specialistai, nuolat nedalyvauja sudarant sandorius. Tad geriausiai galimai pradinei miško kainai nustatyti yra pasitelkti patikimus specialistus. Kitas variantas- pasiskelbti viešai apie parduodamą mišką ir laukti pasiūlymų iš potencialių pirkėjų (beje, dažnai pasitaikanti praktikoje norinčių pasitikrinti savo turimo miško vertę “pramoga”), arba kreiptis tiesiogiai į potencialius pirkėjus, kad pateiktų siųlomą kainą.  Parduodantys mišką naudojasi ir miško pardavimo aukcionus organizuojančių bendrovių paslaugomis. O galiausiai- vis viena galutinė pardavimo kaina yra laisvas pardavėjo ir pirkėjo susitarimas, tad svarbus yra ir sandorio dalyvių ekonominis išprusimas, derybiniai gebėjimai.

2. Kokie miškai šiandien privatiems savininkams patys vertingiausi, o kurių vertė – mažesnė, mažiausia? Gal galėtumėte pateikti pavyzdžių, kaip gali skirtis to paties ploto miško kaina, priklausomai nuo vyraujančių medžių, jų brandumo?

- Vertingiausi yra brandūs ąžuolynai, spygliuočių miškai, našaus boniteto ir augimvietės, ūkiniuose miškuose ne saugomose teritorijose. Toliau vertė mažėja, proporcingai  keičiantis amžiui, medynų rūšinei sudėčiai, kitiems rodikliams. Esant tom pat kitom sąlygom, miško vertę apsprendžia žaliavinės medienos kaina rinkoje. Vertingiausia yra ąžuolo (Ą) mediena, jo kaina yra beveik dvigubai aukštesnė nei eglės. Tada pagal vertingumą rikiuojasi P, B, E, uosis (U). Prasčiausia situacija su  juodalksnio (J), drebulės (D) ir baltalksnio (Bt) žaliavinės medienos paklausa ir kainomis. Tai pagrinde priklauso nuo iš medžių rūšies gaunamų rąstų išeigos ir jų kainos rinkoje. Dabartinėj situacijoj B rąstų išeiga yra mažesnė nei E, bet jie yra brangesni todėl medžių rūšis kaip B patapo vertingesnis už E. Jei lyginti pagal sortimentus, jų vertingumas išsirikiuotų sekančiai : rąstai, taros rąsteliai, popiermedis, malkos ir kirtimo atliekos biokurui.

3. O kaip pastaruoju metu keičiasi miško kainos? Ir kas nulemia jų svyravimus? Ir pagal ką miško savininkui, norinčiam parduoti mišką, pasirinkti tam tinkamiausią laiką?

- Bendra taisyklė- parduoti reikia tuomet, kai paklausa prekei rinkoje didžiausia, o pirkėjai yra mokūs. Tik reikia turėti omenyje, kad miško su žeme pardavimas nėra greitas procesas (šiandien sugalvojau, ryt jau turiu rankose pinigus), gali užtrukti net keletą mėnesių. Galimų naudoti miškų kainos seka paskui žaliavinės medienos kainas rinkoje, pastaruoju metu didėja našiuose ir perspektyviuose medynuose. Bendram miško kainos lygiui rinkoje taipogi turi įtakos investicinių kompanijų aktyvumas.

Kaip rodo praktika, labai dažnai žmonės priima sprendimą parduoti mišką prispaudus svarbiam reikalui: norėdami padėti vaikams įsigyti butą ar namą, arba sau pagerinti gyvenimo sąlygas, remontui, statybai, netgi artimo ligos atveju, kadangi tam reikalingos didesnes piniginės lėšos. Tokiu atveju ilgai laukti geriausios galimos miško kainos žmonės tiesiog neturi galimybės. O tie miško savininkai, kurie aktyviai miškininkauja, reguliariai prekiauja mediena, gerai žino rinkos tendencijas ir daug geriau orientuojasi- kada yra tinkamas laikas parduoti, o kada- pirkti mišką.

l...]

 

Apie medienos kainas anksčiau komentarą yra pateikęs LMSA Valdybos narys miškininkas Marius Rimgaila

.