Naujienos

2021 - 04 - 18

✅ Ne atimti, apriboti, uždrausti, o susitarti: rekreacinės vertės prekybos modelis Suomijoje

Tarp gamtinio turizmo, atostogų būsto ir miško savininkų tikslų yra protingų savanoriškų ir rinkos apsprendžiamų galimybių. [Apie tai jau dalinomės kiek anksčiau [išsamiau...>>>]. 2020 m. rudenį Suomijos Kuusamo mieste prasidėjo eksperimentas, kuriame turistai ir turizmo verslininkai, įgyvendindami ES lėšomis finansuojamą projektą, bendrai finansuos kraštovaizdžio ir įvairovės vertybių išsaugojimą privačiose žemėse. Idėja yra kompensuoti miško savininkui medienos gamybos nuostolius per savanorišką dešimties metų sutarties laikotarpį. Projekte naudojamas MTK ir „Tapio“ sukurtas rekreacinės vertės prekybos modelis, kuris gali būti naudojamas derinant žemės savininkų ir kitų, norinčių rekreacinių vertybių šioje srityje, interesus.

Vykdant rekreacinės vertės prekybą, miško savininkas apriboja efektyviausią medienos gamybą toje vietovėje, kaip nurodyta sutartyje, ir įsipareigoja tvarkyti savo turimame miške taip, kad jo rekreacinės vertės (pvz., kraštovaizdžio vertės) būtų palaikomos sutartu būdu, o už tai savininkui yra kompensuojama pagal abipusiai sutartas sąlygas.

Rekreacinės vertės išlaikymo ar pagerinimo kompensacija nustatoma rinkoje. Dėl jo dydžio susitaria žemės/miško savininkas ir rekreacinės vertės pirkėjas.

Nors veikimo modelis taikomas jau daugelį metų, jis dar nėra išplitęs. Taip galėjo nutikti dėl informacijos trūkumo ar sunkumų pasiekiant žemės savininkus.