Naujienos

2021 - 08 - 31

Stiprus Vokietijos ir Austrijos ministrių, kuruojančių miškus, pareiškimas

Vokietijos ir Austrijos žemės ūkio ministrės, atsakingos už miškų politikos įgyvendinimą savo šalyse,  griežtai sukritikavo Europos Komisijos parengtą naująją ES miškų strategiją 2030 m., kuri buvo paskelbta kartu su liepos mėn.  EK išlakų mažinimo „Fit for 55“ klimato teisės aktais. Vokietijos atstovė Julia Klöckner ir austrė Elisabeth Köstinger praėjusį ketvirtadienį, rugpjūčio 26 d., pasirašė bendrą deklaraciją "Gemeinsame Erklärung zur EU Waldstrategie 2030", kurioje piktinamasi dėl EK užmojų  paminti valstybių narių suverenitetą ir gebėjimą savarankiškai priimti sprendimus dėl savo miškų valdymo. O juk kalba eina apie sprendimus dėl 37,7 proc. ES teritorijos.

Priminsime, kad mažiausiai 10 ES šalių už miškus atsakingi ministrai neslėpė, kad yra nepatenkinti Europos Komisijos rengiamu ES miškų strategijos dokumentu. Prieš oficialų šio dokumento paviešinimą, jie pasirašė kritišką laišką, teigdami, kad nutekintame projekte per daug dėmesio yra skiriama aplinkos apsaugai, o ne ekonominiams klausimams. Šios šalys, atrodo, užsitikrino tam tikrus galutinės EK paskelbtos ES miškų strategijos versijos pakeitimus, kai ji buvo paskelbta praėjusį mėnesį. Tačiau nepatenkintų EK kiek pakoreguota ES Miškų strategijos versija vis dar yra.

Tad ministrės J.Klöckner ir E.Köstinger pareiškė planuojančios imtis aktyvių veiksmų, sakydamos, kad ES nėra pagrindo centralizuoti miškų politiką. Ministrės įsitikinusios, kad  derėtų sutelkti dėmesį į esamų nacionalinio miškų strategijų įgyvendinimą, o ne primesti privalomas Briuselio miškų valdymo gaires.

Vokietijos žemės ūkio ministrė J.Klöckner aptarė savo 1,5 mlrd. EUR tvaraus miškų valdymo programą, o E.Köstingeris perspėjo, kad miškai tampa ES klimato ir aplinkos politikos „žaislu“. „Mes to nepriimsime Austrijoje“, - sakė ji. Ji teigė, kad miškai bioekonomikoje taip pat turi būti laikomi ekonominiais ištekliais, pavyzdžiui, naudojami energijos gamybai ir medienos ruošimui.

Pasak bendro ministrių pareiškimo, yra būtinas rengiamos ES miškų strategijos „perorientavimas“ ir „subalansuotas koregavimas“. Labai mašiame dokumente daugiau erdvės pokyčiams.


Sekantys žingsniai: Žemės ūkio ministrai šiais metais, pirmininkaujant Slovėnijai, pateiks naujas išvadas dėl miškų strategijos. Tikėtina, kad Europos Parlamentas taip pat paskelbs savo pranešimą po to, kadangi kai kurie EP nariai teigė, kad Komisija nepakankamai atsižvelgė į jų ankstesnes strategijos rekomendacijas.

Susijusi informacija: 2021-09-01 (trečiadienį) ~15-17.30 val (Lietuvos laiku)  ž.ū. komisaras Januszas Wojciechowskis Europos Parlamento žemės ūkio komitetui pristatys pranešimą apie ES miškų strategiją.