Naujienos

2021 - 09 - 28

Teismų sprendimas: pasinaudojusiems pirmumo teise įsigyti mišką, bet nedalyvavusiems aukcione, nekyla prievolė mokėti aukciono organizatoriams

Nemaža dalis mišką parduodančiųjų pasinaudoja miško aukcionus organizuojančių privačių bendrovių paslaugomis. Mat parduodančiajam nereikia mokėti jokių papildomų mokesčių, o besivaržantys pirkėjai dažnai pasiūlo geresnę miško kainą, nei parduodant tiesiogiai. Tuo tarpu iš laimėjusio aukciono dalyvio aukciono organizatoriai reikalauja susimokėti gan ženklų aukciono laimėtojo mokestį, dažnai siekiantį nuo 5 iki 10 proc. nuo sandorio vertės. 

Kadangi laimėjimas aukcione dar nereiškia, kad aukščiausią kainą pasiūlęs asmuo jau gali įsigyti parduodamą mišką - nes įstatymuose yra numatyta pirmenybės teisė įsigyti parduodamą mišką bendraturčiams, besiribojančių valdų savininkams, tai iki šiol miško aukcionų organizatoriai reikalaudavo, kad po įvykusio aukciono nustačius parduodamo miško sklypo kainą, nusprendę pasinaudoti pirmumo teise (bet nedalyvavę aukcione) irgi sumokėtų atlyginimą už aukciono organizavimą (t. y. aukciono laimėtojo mokestį). Su tokiu reikalavimu nesutikęs miško savininkas Kazimieras Šiaulys, LMSA pirmininko pirmasis pavaduotojas, praėjo visą teismų maratoną ir įrodė, kad aukcionų organizatoriai neturi teisės versti susimokėti aukcione nedalyvavusių miško pirkėjų.

2021 m. rugsėjo 7 d. Vilniaus apygardos teismas išnagrinėjo UAB "Miško aukcionas" apeliaciją ir priėmė galutinį sprendimą, kad nėra jokio pagrindo pripažinti egzistuojant atsakovo pareigą atsiskaityti su ieškovu už  aukciono organizavimą [Civilinė byla Nr.e2A-1821-392/2021]. Vadinasi, negali atsirasti ir jokių prievolių iš aukciono, taip pat, ir prievolės sumokėti aukciono organizatoriui  atlyginimą už aukciono organizavimą (t. y. aukciono laimėtojo mokestį). Atlyginimas mokamas už aukciono organizavimą, todėl šis įpareigojimas gali būti taikomas tik asmenims, dalyvavusiems aukcione. 

Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija (LMSA) artimiausiu metu kreipsimės į Nacionalinės žemės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos, kad siųsdami  pranešimus apie sprendimą parduoti miškų ūkio paskirties žemės sklypus, kuriuose nurodo  parduodamų sklypų kainą bei pardavimo sąlygas, nutrauktų praktiką  į pardavimo sąlygas įrašyti ir nurodymą perkančiajam mišką sumokėti aukciono organizatoriui  atlyginimą už aukciono organizavimą. 

LMSA inf.