Naujienos

2022 - 11 - 15

Kada bus atlyginta už nacionalizuotą žemę Vilniuje?

2022-11-14

Šį pirmadienį dalyvavome LR žemės ūkio ministerijoje vykusiame pasitarime, kuriame kartu su Vyriausybės, Vilniaus miesto savivaldybės, Nacionalinės žemės tarnybos ir ŽŪM atstovais pakartotinai aptarėme Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos (LMSA) pastabas ir pasiūlymus dėl nuosavybės teisių atkūrimo už nacionalizuotą žemę Vilniaus mieste.

Mūsų siūlymas buvo visai paprastas- pateikite VISUS neatlygintinai nuosavybės teisėms į turėtą nekilnojamą turtą atkurti skiriamus žemės sklypus ir leiskite VISIEMS pretendentams galutinai pasirinkti- sutinka susigrąžinti žemės sklypu, ar - gan kuklia pinigine kompensacija, arba- iki 2023 m. vasario mėn, atsiradusia galimybe gauti lygiavertį miško plotą. 
Esmė- valdžios institucijos turėjo kitokį sumanymą- pakeisti Vyriausybės nutarimu patvirtintą tvarką, kuri leistų nepateikiant iš karto visų sklypų, nepasirinkusius iš siūlomo tuo momentu sąrašo pretendentus nukelti į eilės pabaigą.
Su tokia valdžios institucijų idėja nesutikome, o Vyriausybė įsiklausė į išškytus argumentus, grąžino atgal siūlomą pakeitimų projektą ir pavedė ŽŪM iš naujo aptarti su LVK ir LMSA atstovais.
LMSA pasitarime atstovavo asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis.
Apie situaciją (labai bendrai):
- virš 30 metų vykstanti Restitucija prie pabaigos, TAČIAU tik ne Vilniuje - dar ~1300 pretendentų susigrąžinti nuosavybę vietoj anksčiau turėtos ir nacionalizuotos žemės, kurios negalima sugrąžinti toje pat buvusioje vietoje [ 842 jau laukiantys eilėje ir dar ~450 - lygiaverčiais sklypais-iš turėjusių žemę rėžiniuose kaimuose/jei nuspręs visi, kad nori susigrąžinti žeme].
-  sugrąžinti žemę pagal įstatymą galima tik jei savivaldybė suformuoja ir perduoda Restituciją įgyvendinančiai NŽT žemės sklypų individualiai statybai - tiek, kiek yra pretendentų. Dar - siūlomi komercinio, pramonino ir/ar gamybinio naudojimo sklypai, perduodami bendroje nuosavybėje. Savivaldybei sklypus formuoti reikia vadovaujantis visa šūsnimi įstatymų ir tvarkų, suderinti tiek su institucijomis, tiek su visuomene.
- tačiau suformuoti ir perduoti žemės sklypų individualiai statybai numatytais terminais valdžiai sekasi nelengvai.... Priežastys įvairios- tiek objektyvios (painiava įstatymuose, nes vien LR piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymas keistas net (!) 102 kartus), tiek ir specifinės, apie kurias dažnai kalbama: "kas galėtų paneigti, kad...")
- NŽT tuos savivaldybės suformuotus ir perduotus sklypus dar privalo užregistruoti Registrų centre Nekilnojamojo turto kadastre ir tik po to tokius sklypus jau gali rinktis pretendentai, suskirstyti į eilę pagal prioritetiškumą...
- Dar naujiena, kad ž.ū.ministras Kęstutis Navickas pavedė NŽT pretendentų susirinkimą sukviesti dar šiais metais . Kai tuo tarpu Vilniaus miesto savivaldybė žada paskutinį paketą suprojektuotų sklypų perduoti NŽT tik pačioje gruodžio pabaigoje... Vadinasi, pretendentai iš tų vėliau pateikiamų sklypų jau negalėtų rinktis.
Rezultatas.
1) Po ilgų diskusijų sutarėme kreiptis į ŽŪM, kad atšauktų pavedimą ir pretendentų susirinkimas būtų sušauktas tada, kai bus pilnai užregistruoti ir pateikti pretendentų pasirinkimui visi pateikti sklypai.
2) ŽŪM atsisako iniciatyvos bandyti keisti Vyriausybės nutarimą, kuriuo nustatoma nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įgyvendinimo tvarka ir sąlygos.
O galimi įstatymų tikslinimai bus aptariami Aplinkos ministerijos suburtoje darbo grupėje žemės valdymo ir naudojimo politikos formavimo, įgyvendinimo ir kontrolės pertvarkymo II etapo klausimams spręsti (AM perima kuruoti šiuos klausimus nuo kitų metų pradžios). LMSA atstovus esame delegavę į šią darbo grupą.