Naujienos

2022 - 11 - 06

640 mokslininkų kreipimasis į ES vadovus dėl miškininkystės

Laiškas skirtas ES Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen , Europos Parlamento pirmininkei Robertai Metsolai ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Charlesui Micheliui. Mokslininkų teigimu, miškininkystė net istoriškai padidino miškų įvairovę Europoje. Iš iškastinio kuro išmetamas anglies kiekis taip pat pakeičiamas mediena.

Europoje daugėja miškų naikinimo, džiūstančių miškų ir gaisrų. Miškininkystės pagalba galima sumažinti anglies dvideginio išmetimą į orą, o ne apsaugant, rašoma mokslininkų laiške ES sprendimų priėmėjams.
Miškininkystė, kurioje medžių augimas tvariai naudojamas medienos produktams ir energijai gaminti, yra prasminga klimato požiūriu, savo pasirašytame laiške ES vadovams teigia daugiau nei 640 mokslininkų iš daugiau nei 30 šalių. Prie šio kreipimosi prisijungė ir Lietuvos mokslininkai.
Pasirašiusieji susirūpinę dėl ES pristatomų ekonominio ir energetinio medienos naudojimo tvariai tvarkomuose miškuose apribojimų.
Pirmasis laišką pasirašė profesorius emeritas Rolandas Irslingeris iš Rotenburgo universiteto Nekaro mieste, Vokietijoje.
Kaip rašoma laiške, anglies dvideginio išmetimo į orą galima išvengti naudojant tvarios miškininkystės metodais tvarkomų miškų medieną. Apsauga padidinus miškų medienos atsargas, galima kompensuoti anglies dvideginio išmetimą, tačiau sumažinti išmetamų teršalų, atsirandančių naudojant iškastinį kurą, neįmanoma.
Anglies saugojimas saugant miškus kelia didelį pavojų. Sausra, naikinimas ir gaisrai silpnina miškus, o tvarkomi miškai gali padidinti įvairovę ir anglies sekvestraciją.
Sustiprinus apsaugą ir uždraudus naudoti medieną energijai, įvairovė nedidėja ir susilpnėja žiedinė ekonomika.
Kaip rašoma laiške, medienos paklausa Europoje yra didesnė nei produkcijos, todėl čia medieną turime atsivežti iš kitur, o tai iš dalies mažina Europos miškų perkėlimo į natūralią būklę racionalumą.
Neįrodyta, kad miškų apsauga padidintų įvairovę. Tiesą sakant, būtent miškų naudojimas istoriškai padidino miškų įvairovę Europoje, teigiama laiške. [nuoroda į kreipimosi tekstą:  https://www.petitions.net/science_letter_forestry ]