Naujienos

Nuotraukų autorius: Lukas Balandis / BNS
2023 - 06 - 06

Raginame formuoti subalansuotą aplinkos politiką Lietuvoje

Kasmet birželio 5 d. minima Pasaulinė aplinkos diena, paskelbta1972 m. Stokholme vykusioje JT Generalinėje Asamblėjoje ir skirta skatinanti sąmoningumą bei imtis veiksmų aplinkos apsaugai. Ta proga pirmadienį, birželio 5 d., 13.00 val. naujienų agentūros BNS Spaudos konferencijų salėje surengtoje [https://sc.bns.lt/view/item/463697] spaudos konferencijoje Lietuvos Respublikos Žemės Ūkio Rūmai - LR ŽŪR Žemės, miškų ir aplinkos komiteto pirmininkas, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija - LMSA vadovas dr. Algis Gaižutis, Lietuvos miškų ūkio rūmų prezidentas dr. Remigijus Bakys ir Lietuvos medienos pramonės įmonių asociacijos "Lietuvos mediena" direktorius Raimundas Beinortas pristatėme bendrą žemdirbių ir miškų ūkio sektorių atstovaujančių organizacijų poziciją dėl galimybių formuoti subalansuotą aplinkosaugos politiką Lietuvoje.

Pasaulinę aplinkos dieną raginame atsisakyti chaotiškos vienpusės gamtos apsaugos apraiškų šiuo metu rengiamuose naujos redakcijos LR Saugomų teritorijų, LR Miškų įstatymų projektuose bei LR Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pataisose ir formuoti subalansuotą aplinkos politiką Lietuvoje.
Šiuo metu Aplinkos ministerijoje rengiami teisės aktų pakeitimai yra pribrendę ir reikalingi, nemažai keičiamų nuostatų vertiname pozityviai. Tačiau yra ir esminių dalykų, kurie nepriimtini bei verčiantys reikalauti išsamesnės diskusijos, pagrindimo, būtina pateikti siūlomo reguliavimo kaštų-naudos analizę ir įvertinti galimas neigiamas pasekmes.
Primename, kad 2023 m. gegužės 29 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje įvyko posėdis tarp Vyriausybės atstovų ir Lietuvos žemės ūkio rūmų, Lietuvos miškų ūkio rūmų, Miško darbų rangovų asociacijos, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos, Lietuvos medienos pramonės įmonių asociacijos „Lietuvos mediena“, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos, Vakarų Lietuvos medienos perdirbėjų ir eksportuotojų asociacijos ir Medienos perdirbimo asociacijos, kuriame minėtų organizacijų atstovai išreiškė kategorišką nepritarimą dabartiniams Saugomų teritorijų, Miškų ir Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pakeitimo projektams ir ragino juos tobulinti.
Pagrindinė nepritarimo priežastis – neįvertintas šių teisės aktų pakeitimo projektų poveikis miško ir žemės ūkiui bei prieštaraujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijai požiūris į privačią nuosavybę.
Neprieštaraudami aplinkosaugai kaip tokiai, siekiame aiškumo: kiek dar plėsis aplinkosauginiai projektai, kur ir kokiu mastu bus ribojama ūkinė veikla miškuose, žemės ūkio sektoriuje, kiek tai kainuos ir kas mokės už visas tokias iniciatyvas? Gal, atskleidus visą vaizdą, dalies nepamatuotų iniciatyvų iš viso neliks, o kitus sprendimus, kurie išties būtini, galima įgyvendinti daug efektyviau. Nepriimtina, kad privačios nuosavybės teisė įstatymų projektuose atsiduria žemiau aplinkosauginių iniciatyvų.
Organizacijos rašytiniu pareiškimus kreipėsi į Lietuvos Respublikos Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę.